AKTUALITET

Dosja “McGonigal”/ Vasili për Panorama TV: Në Shqipëri është përdorur kodi i heshtjes nga anëtarët e qeverisë! Ja pse Rama s’mund të takojë një zyrtar të FBI-së në mënyrë konfidenciale

18:33 - 31.01.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili thotë se as kryeministri Edi Rama dhe as anëtarë të tjerë të qeverisë shqiptare, nuk mund të zhvillojnë takime konfidenciale me zyrtarë të FBI-së amerikane.
Në një intervistë për Panorama TV, Vasili tha se pas skandalit “McGonigal”, të gjithë anëtarët e qeverisë janë përpjekur për ta mbuluar këtë çështje. Sipas tij, ministrat kanë përdorur kodin e heshtjes dhe duke thënë se kjo është një çështje që i përket drejtësisë amerikane.

Vasili akuzon kryeministrin Rama se ka përdorur emblemën e SHBA-së për të luftuar kundërshtarin politik në Shqipëri.

Petrit Vasili: Kodi i përdorur në Shqipëri, ka qenë kodi i heshtjes. Për t’u përpjekur për të minimizuar problemin. Ministrat shkojnë në kufijtë e idiotësisë politike pasi thonë se çështja McGonigal është çështje qesharake në Amerikë. Bëhet fjalë për sigurinë kombëtare të SHBA-së. Kryetari i Grupit Parlamentar thotë që është takuar në mënyurë konfidenciale me shefin e kundërzbulimit të FBI-së.

Ervin Kukeli: Sa i përket takimeve konfidenciale, qeveria ka një zyrë këshilluese që jep mendimin për takimet dhe se kush duhet të marrë pjesë në këto takime?

Petrit Vasili:  Një kryeministër serioz dhe i paimplikuar që nuk kërkon shërbime të paligjshme, së pari, në takimet e tij ka në krahun e tij ata që janë të ngarkuar me çështjet e sigurisë. Homologun e atij që vjen, shefin e shërbimit informativ. Në të gjitha rastet, konsultohen me ambasadat e SHBA-së, të cilët thuajse në 100% të rasteve, ai që mbulon fushën përkatëse është i pranishëm në takim. Pra sigurohet transparenca në takim. Çfarë ka nbdodhur?

Kemi parë që kryeministri dhe shefi i zbulimit, takohen me persona të tjerë. Jo të gjithë ministrat mund të marrin pjesë në këto takime të tilla. Niveli i diskutimeve që shkëmbehen, kërkojnë konfidencialitet. Në mënyrë që të mos përdoret informacioni për arsye të tjera përveçse për sigurinë kombëtare.

Ka përdorur emblemën e SHBA-së në funksion të luftës kundër kundërshtarëve politik. Nëse ke informacione, s’ke nevojë që ta çosh në SHBA, por në drejtësinë shqiptare. Pse duhet t’i çojë informacione në Amerikë?

Ervin Kukeli: Takimet e Berishës me Fazllic, kemi të bëjmë me takime që nuk duheshin bërë? A janë raste të ngjashme këto?

Petrit Vasili: S’ka asnjë lidhje me këtë çështje. Ne nuk themi që takimet e Edi Ramës me Emarin janë të paligjshme. Ai është biznesmen, dhe kërkon të komunikonte idetë e veta për investime. Edhe Fazliç ishte një biznesmen. Ndërsa McGonigal ishte shef i kundërzbulimit të FBI-së. Kanë ndërmarrë një hetim disavjeçar për këtë punë.

Kjo sepse ka të bëjë me një çështje sensitive kombëtare, ndërsa në aktakuzë që 14 herë citohet kryeministri i Shqipërisë. I vetmi që shfaqet në aktakuzë është kryeministri i Shqipërisë, kjo është shumë e rëndë. Nuk mund të ishte kurrën e kurrës kryeministri i Shqipërisë në këtë akuzë.

Ne kemi ministrin e energjitikës krah shefit të kundërzbulimit të FBI-së, çfarë lidhje ka ai? Cili është kontributi i McGonigal për zonën e Tropojës që mori çmimin si qytetar nderi. Çfarë lidhje kanë këto? Në të gjitha rastet, pa përfaqësues të ambasadës amerikane.

Panorama.al 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.