AKTUALITET

OBSH: Mos supozoni se rreziku i gripit të shpendëve për njerëzit do të mbetet i ulët!

20:51 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Përhapja e fundit e gripit të shpendëve te gjitarët ka bërë që Organizata Botërore e Shëndetësisë të paralajmërojë se ndërsa rreziku për njerëzit aktualisht mbetet i ulët, nuk mund të supozohet se do të vazhdojë kështu.
Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të mërkurën se rastet e gripit të shpendëve në minks, lundërza, dhelpra dhe luanë deti të raportuara javët e fundit duhet të monitorohen nga afër. “Për momentin, OBSH vlerëson rrezikun për njerëzit si të ulët”, tha ai. Tedros vuri në dukje faktin se që nga shfaqja e H5N1 në 1996 ka pasur vetëm transmetim “të rrallë dhe jo të qëndrueshëm” tek dhe midis njerëzve.

“Por ne nuk mund të supozojmë se do të mbetet kështu dhe ne duhet të përgatitemi për çdo ndryshim në status quo”, tha ai.

Në tetor, virusi H5N1 u zbulua në një shpërthim të fermës së vizonit në rajonin e Galicisë të Spanjës. Ndërsa hetimet zbuluan se transmetimi nga vizon në vizon mund të ketë ndodhur në fermë, i gjithë stafi atje rezultoi negativ për virusin.

Në mbarë botën, katër persona u infektuan nga virusi i gripit të shpendëve (H5N1) vitin e kaluar, njëri prej të cilëve vdiq, tha Christian Lindmeier, zëdhënës i OBSH-së, në komentet e dërguara me email.

Gripi i shpendëve paraqet një kërcënim të vazhdueshëm për shëndetin e njeriut për shkak të potencialit të tij për të shkaktuar një pandemi në të ardhmen dhe për këtë arsye mbikëqyrja e fortë e sëmundjeve mbetet kritike, tha ai.

“Mbikëqyrja e kafshëve është e rëndësishme për të kapur çdo ndryshim në virus që ka implikime për shëndetin e njeriut”, tha zëdhënësi.

Të mërkurën, Tedros u bëri thirrje vendeve që të forcojnë mbikëqyrjen e tyre të zonave ku njerëzit dhe kafshët ndërveprojnë.

OBSH po punon gjithashtu për të siguruar që nëse ndodh më e keqja, të ketë furnizime me vaksina dhe antivirale. Tedros tha se OBSH po vazhdonte të angazhohej me prodhuesit për këtë çështje.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.