AKTUALITET

Putini furnizoi raketën që rrëzoi MH17, thotë prokurori holandez

22:30 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ka “indikacione të forta” se presidenti rus Vladimir Putin miratoi transferimin e sistemit raketor rus që rrëzoi një avion pasagjerësh të Malaysia Airlines në Ukrainën lindore në vitin 2014, sipas një prokurori holandez.
Digna van Boetzelaer tha të mërkurën se telefonatat e përgjuara sugjerojnë se Putini personalisht vulosi transferimin e armëve për separatistët e mbështetur nga Rusia që luftonin në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore, ku u rrëzua MH17.

“Hetimi tani ka arritur kufirin e tij”, tha van Boetzelaer në një konferencë shtypi në Hagë. “Gjetjet janë të pamjaftueshme për ndjekjen penale të të dyshuarve të rinj”, që do të thotë se Putini dhe zyrtarët e tjerë rusë nuk do t’i nënshtrohen një hetimi penal.

Duke iu referuar vendimit, kryeministri holandez Mark Rutte shkroi në Twitter: “Ne nuk do të ndalemi. Që nga viti 2014 ne jemi njohur shumë me modelin e pengesave, të pavërtetave dhe padrejtësive nga Rusia dhe presidenti i saj, Putin. Rutte shtoi se shteti holandez mbetet i përkushtuar për të “vendosur të vërtetën dhe për të arritur drejtësinë dhe përgjegjësinë”.

Boeing 777 po fluturonte nga kryeqyteti holandez për në Kuala Lumpur kur u godit nga një raketë tokë-ajër e prodhuar nga Rusia në korrik 2014 gjatë një konflikti midis rebelëve pro-rusë dhe forcave ukrainase në rajonin Donbas të Ukrainës.

Rusia ka mohuar çdo përfshirje në rrëzimin e aeroplanit, megjithëse një gjykatë holandeze dënoi në mungesë dy ish-agjentë të inteligjencës ruse dhe një lider separatist ukrainas për vrasje për përfshirjen e tyre.

Në janar, një gjykatë holandeze vendosi që Holanda mund të ngrejë një çështje përpara Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut për rrëzimin e avionit. Ai argumentoi se Rusia ishte përgjegjëse për rrëzimin, për shkak të mbështetjes së saj për republikat e vetëshpallura të Luhansk dhe Donetsk.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.