LAJMI I FUNDIT

Shuhet Blazheviç, ish-trajneri legjendar i Kroacisë dhe mik i shqiptarëve

16:41 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Trajneri legjendar i Kroacisë, Mirosllav ‘Çiro’ Blazheviç, ka ndërruar jetë sot në Zagreb, në moshën 87-vjeçare. Lajmi është dhënë nga familjarët dhe Federata Kroate e Futbollit.
Blazheviç konsiderohet në Kroaci si trajneri i të gjithë trajnerëve. Ai e ka drejtuar kombëtaren kroate në periudhën 1994-2000, duke e çuar skuadrën e kampionëve të mëdhenj, si Davor Shuker, Zvonimir Boban dhe Robert Prosineçki në një gjysmëfinale historike në pjesëmarrjen e parë në një Botëror, në Francë 1998. Kroacia e mbylli Botërorin në vend të 3-të.

Blazheviç ka qenë edhe një mik i madh i shqiptarëve. Gjatë karrierës së tij ai ka drejtuar edhe Prishtinën dhe gjithmonë e ka shprehur hapur se në Kosovë është ndjerë më mirë se askund tjetër, falë dashurisë së njerëzve.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.