AKTUALITET

Studimi: Nuk ka variante të reja të COVID nga Kina që kur u hoq politika zero-COVID

22:50 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Frika se heqja e politikës së saj zero-COVID nga Kina mund të rezultojë në variante të reja të koronavirusit duket se nuk janë materializuar (ende).
Një studim i botuar në The Lancet të mërkurën zbuloi se nuk kishte pasur variante të reja të COVID-19 në vend, që kur Kina hoqi politikën e tij drakoniane vitin e kaluar, një lëvizje që shkaktoi një rritje të rasteve dhe vdekjeve.

Analiza nga studiuesit në Kinë e më shumë se 400 rasteve të reja në Pekin midis 14 nëntorit dhe 20 dhjetorit tregon se më shumë se 90 për qind ishin të nënvarianteve Omicron BA.5.2 dhe BF.7.

Këto variante janë të ngjashme me ato që qarkullojnë në BE/EEA gjatë vjeshtës së vitit 2022, përpara rritjes së rasteve në Kinë, tha Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), dhe nuk ka prova që ato paraqesin një rrezik më të madh, krahasuar me ato që qarkullojnë në BE/EEA tani.

Kina është kritikuar për mungesën e transparencës gjatë gjithë pandemisë, duke përfshirë edhe këtë valë më të fundit të infeksioneve.

Por agjencia e BE-së për sëmundjet, ECDC, konfirmoi se analiza e saj – e cila përfshinte renditjen e rasteve të zbuluara përmes mbërritjeve në aeroporte në disa vende evropiane dhe analizën e ujërave të zeza të avionëve që mbërrinin në Evropë nga Kina – zbuloi se BA.5.2 dhe BF.7 ishin dominuese, megjithëse ata paralajmëruan se këto të dhëna për ujërat e zeza janë “mjaft të kufizuara dhe janë ende duke u verifikuar”.

Ndërsa autorët e studimit Lancet kryen analizën e tyre në Pekin, ata shkruajnë se rezultatet “mund të konsiderohen si një pamje e Kinës”.

Por të tjerët paralajmërojnë kundër një kërcimi të tillë.

“Profili epidemiologjik molekular SARS-CoV-2 në një rajon të një vendi të gjerë dhe me popullsi të dendur nuk mund të ekstrapolohet në të gjithë vendin”, shkruajnë Wolfgang Preiser dhe Tongai Maponga nga Universiteti Stellenbosch në Afrikën e Jugut në një koment të lidhur në The Lancet. Të dy nuk ishin të përfshirë në studim.

“Në rajone të tjera të Kinës, dinamika të tjera evolucionare mund të shpalosen, duke përfshirë ndoshta specie kafshësh që mund të infektohen nga qeniet njerëzore dhe të derdhin një virus të mëtejshëm të evoluar”, shkruajnë ata.

Prevalenca e secilit prej dy varianteve – BF.7 dhe BA.5.2 – ndryshon nga provinca në krahinë, tha zëdhënësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Christian Lindmeier për POLITICO, duke iu referuar të dhënave nga CDC e Kinës.

Kufizime të udhëtimeve

Heqja e politikave të saj zero-COVID nga Kina në fund të vitit të kaluar bëri që vendet e BE-së të rekomandonin një sërë masash udhëtimi për vizitorët nga Kina.

Në takimin e tij të fundit të premten, forumi de facto i krizës emergjente i BE-së, IPCR, vendosi të mbajë këto masa për momentin. Çështja do të rivlerësohet në mbledhjen e radhës të IPCR-së të planifikuar për 16 shkurt.

Lobi i aeroportit të Evropës, ACI Europe, thotë se do të donte që testimi i pasagjerëve të hiqet.

“Ne mbështesim largimin nga testimi i pasagjerëve si një mënyrë për të gjurmuar COVID-19, veçanërisht në kontekstin e vlerësimit gjithëpërfshirës të lëshuar nga ECDC mbi mungesën e ndikimit të pritshëm të rritjes së COVID-19 në Kinë në situatën epidemiologjike në BE/ EEA. Aeroportet dhe linjat ajrore bëjnë thirrje që çdo rekomandim udhëtimi të drejtohet shkencërisht dhe të bazohet në rrezik, gjë që fatkeqësisht nuk është rasti tani,” tha për POLITICO Agata Łyżnik, menaxhere e komunikimit në ACI Europe, lobi i aeroporteve evropiane.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.