AKTUALITET

The Times: Vitali Klitschko në shënjestër për t’u vrarë nga rusët. Putini s’ka hequr dorë nga Kievi

18:34 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko është shprehur se presidenti rus Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga qëllimi i tij për të pushtuar Kievin.
“The Times” në një analizë të gjatë sjell në vëmendje luftën në Ukrainë.

Artikulli:

Një natë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, Vitali Klitschko, kryetari i bashkisë së Kievit, vendosi alarmin për orën 3 të mëngjesit.

Pak pas orës 4 të mëngjesit filloi bombardimi. Një vit më vonë nuk ka plane të veçanta lidhur me luftën, megjithatë për një gjë ai është mjaft i sigurt se Kievi është ende objektivi i vërtetë i rusëve.

“Kievi ishte dhe është ende objektivi i vërtetë i rusëve. Putini ka thënë shumë herë se Ukraina nuk ekziston si vend, se është vetëm një pjesë e Rusisë. Dhe kjo është arsyeja pse ai ka nevojë për të gjithë Ukrainën. Kjo do të thotë se Kievi, kryeqyteti, ishte dhe është ende objektivi i Putinit”, ka thënë ai.

Ndërsa afrohet përvjetori i pushtimit, zyrtarët ukrainas po paralajmërojnë për një sulm të ri. Pavarësisht paralajmërimeve, pushtimi i vitit të kaluar erdhi si një tronditje për shumë njerëz dhe kryeqyteti ishte i papërgatitur për sulmin e plotë frontal që përfundimisht u zmbraps.

Këtë herë gjërat janë ndryshe.  “Padyshim që jemi më të përgatitur se sa muaj më parë, dhe sigurisht më mirë se një vit më parë”, thotë Klitschko.

Por ajo që Putin ka rezervuar, këmbëngul ai, është një gjenocid i vërtetë.

Që nga fillimi i dimrit, Kievi është sulmuar nga një fushatë ajrore ruse për të shkatërruar infrastrukturën e tij , duke i lënë qytetarët pa energji dhe ujë. Pasi kaloi verën duke u kërkuar ukrainasve jashtë shtetit që të ktheheshin në shtëpi në kryeqytetin kryesisht të sigurt, Klitschko u detyrua t’u kërkonte atyre të qëndronin larg, nga frika se qyteti mund të duhej të evakuohej nëse një errësirë ​​totale do të përfshinte vendin. Klitschko pranon se skenari u afrua në mënyrë të pakëndshme.

“Disa muaj më parë ne ishim shumë afër ndërprerjes totale,” thotë ai.

“A mund ta imagjinoni vërtet se çfarë do të thotë kjo?  Zgjohesh në shtëpinë tënde, nuk ka rrymë, shkon në tualet nuk ka ujë. Është e ftohtë. Ju përpiqeni të telefononi, por telefonat janë të fikur. Shkoni në dyqan për të blerë ushqime dhe karta juaj e kreditit nuk funksionon. Asgjë nuk funksionon. Është një shkatërrim total”, ka thënë ai.

Synimi kryesor për Moskën, thotë ai, është të “fusë të gjithë Ukrainën në një depresion, në mënyrë që ne ta lëmë vendin bosh për të”.

Sikur Perëndimi të mos kishte dërguar mjaftueshëm mbrojtje kundër raketave për të rrëzuar shumicën e raketave që synonin qytetin, “nuk kishte dyshim se do të ishim përballur me ndërprerje totale”, thotë Klitschko.

Një vit lufte ka transformuar krejtësisht jetën e kryebashkiakut 51-vjeçar dhe ish-kampionit botëror të boksit në peshat e rënda.

I dyti pas Presidentit Zelensky në listën e vrasjeve ruse, ai ende fle çdo natë në vende të ndryshme.

Në ditët e para të pushtimit, ai vendosi rregullisht shtetrrethim 36-orësh për të lejuar forcat e sigurisë të fshijnë qytetin për diversantët dhe vrasësit rusë.

Një grup u arrestua në oborrin pas zyrës në Bashkinë ku ai ishte takuar me The Times.

Ai nuk i ka parë fëmijët e tij, dy prej të cilëve janë në Britani dhe një në Holandë, që nga fillimi i pushtimit.

Nga një kryetar bashkie ai është bërë një burrë shteti ndërkombëtar dhe shkoi në Davos muajin e kaluar për të paralajmëruar për pasojat nëse Rusia nuk mposhtet. Në fund të javës së ardhshme ai do të udhëtojë në Mynih për të folur në konferencën e sigurisë ku Zelensky foli vitin e kaluar, ditë para pushtimit.

Klitschko është një optimist. “Unë përpiqem të jem gjithmonë pozitiv,” thotë ai. “Ditët po bëhen më të gjata. Dhe ne jemi një ditë më afër pranverës.” Pavarësisht rezistencës aktuale, ai beson se Ukraina së shpejti do të marrë avionët luftarakë që ka kërkuar dhe se, në verë, lufta do të fitohet.

Së bashku me vëllain e tij, Wladimir Klitschko , një fitues i medaljes së artë olimpike dhe kampion në peshën e rëndë, ai u ka bërë thirrje vendeve që të bojkotojnë Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm nëse atletët rusë dhe bjellorusë lejohen të konkurrojnë, edhe si të pavarur.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.