Kryesore

EMRI/ Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta në moshën 39-vjeçare kompozitori i njohur pas atakut në zemër

10:18 - 17.03.23 m.k
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një lajm i hidhur vjen nga bota e artit shqiptar pasi është ndarë nga jeta në moshë të hershme kompozitori Andi Bajraktari.
Andi Bajraktari

 

Lajmin e ka konfirmuar, akademiku Vasil. S. Tole muzikolog dhe kompozitor i cili në rrjetet sociale ka ndarë një foto të Bajraktarit, ku  shkruan ‘U pre në mes jeta e një njeriu dhe artisti kompozitor me shpirt të madh.  Andi Bajraktari ishte dhe do të kujtohet si personifikim i çdo gjëje të mirë që mund të ketë njeriu: student ekselent, kompozitor me vlera, mësues e pedagog i përkushtuar, familjar, bashkëshort e prind i dashur’.

Postimi i plotë:

U pre në mes jeta e një njeriu dhe artisti kompozitor me shpirt të madh.  Andi Bajraktari ishte dhe do të kujtohet si personifikim i çdo gjëje të mirë që mund të ketë njeriu: student ekselent, kompozitor me vlera, mësues e pedagog i përkushtuar, familjar, bashkëshort e prind i dashur! Andi po hidhte i sigurt hapat në fazën e thelluar të formimit të tij si kompozitor dhe intelektual i muzikës. Vepra të reja po shkruante dhe ishte në prag të pranimit për studimet e doktoraturës në muzikë. Ai reflektonte mirësi për gjithshka që e rrethonte.

Na trishtove të gjithëve i dashur Andi me largimin tënd të parakohshme!

Ngushëllimet më të thella për bashkëshorten dhe fëmijët, motrën dhe familjarët si dhe për komunitetin e muziktarëve në Durrës, Tiranë e në gjithë Shqipërinë!

I paharruar miku dhe kolegu ynë Andi Bajraktari!

Mësohet se 39-vjeçari punonte si mësues i Muzikës në Durrës, ku shkak për ndarjen e parakohshme nga jeta është bërë një atak në zemër, sipas Durrës Lajm.

Andi Bajraktari ishte kompozitor dhe mësues prej 10 vitesh në shkollën e mesme artistike “Jan Kukuzeli” në Durrës dhe gjithashtu ishte lektor në Universitetin e Durrësit. Ai ishte baba i dy fëmijëve, një djali dhe një vajze dhe vetëm dy javë më parë erdhi në jetë vajza e tij e vogël.

Pritjet bëhen në agjencinë funerale “Paqja”, përballë Muzeut Arkeologjik, Vollga, Durrës.

Varrimi në orë 16:00 pranë varrezave të reja, Durrës”.

Sakaq kanë reaguar dhe familjarët e tij, me disa postime në ‘Facebook’.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.