AKTUALITET

Vendet e varfëra nuk po marrin ushqime! Çfarë është marrëveshja e grurit në Ukrainë dhe çfarë të mirë ka bërë ajo?

16:25 - 19.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Rusia po u kërkon vendeve perëndimore të zbutin sanksionet e tyre në këmbim të rinovimit të një marrëveshjeje për të lejuar Ukrainën të eksportojë grurin e saj.
Marrëveshja i ka mundësuar Ukrainës të transportojë miliona tonë ushqime përmes Detit të Zi, pavarësisht nga konflikti i vazhdueshëm.

Pse ishte e nevojshme marrëveshja e grurit?

Ukraina është një eksportues i madh global i lulediellit, misrit, grurit dhe elbit.

Kur Rusia pushtoi në shkurt 2022, anijet e saj detare bllokuan portet e Ukrainës, duke bllokuar rreth 20 milionë tonë drithë.

Kjo detyroi çmimet globale të ushqimeve në nivelet më të larta të të gjitha kohërave.

Furnizimet ushqimore u kërcënuan veçanërisht në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikane, të cilat mbështeten shumë në drithërat ukrainase, dhe OKB thotë se çmimet e ushqimeve bazë u rritën në këto rajone me një mesatare prej 30%.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha se 44 milionë njerëz në 38 vende po përballeshin me “nivele emergjente të urisë”.

“Zyrtarët e OKB-së ishin të shqetësuar për Bririn e Afrikës, ku thatësira tashmë po i shtynte vendet drejt kushteve të urisë dhe mungesa e grurit po i bënte gjërat më keq,” thotë Richard Gowan nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave, i cili punon për të parandaluar konfliktin.

A do të zgjatet marrëveshja e grurit?

Marrëveshja është menduar të zgjatet për 120 ditë në të njëjtën kohë, dhe rinovimi tjetër do të jetë më 18 mars.

Megjithatë, Rusia po ofron vetëm 60 ditë të tjera.

Ajo dëshiron që prodhuesit rusë të jenë në gjendje të eksportojnë më shumë ushqime dhe plehra në pjesën tjetër të botës, por thotë se sanksionet perëndimore do të thotë se ata nuk munden.

Nuk ka sanksione specifike perëndimore mbi eksportet bujqësore të Rusisë, por Moska argumenton se kufizime të tjera në vend nënkuptojnë se bankat ndërkombëtare, siguruesit dhe transportuesit ngurrojnë të bëjnë biznes me eksportuesit e saj.

Rusia është eksportuesi më i madh i grurit në botë, me një pjesë prej 19% të tregut global. Eksportet e saj të grurit janë rritur gjatë vitit të kaluar, sipas konsulencës bujqësore Sovecon.

Vendi u tërhoq nga marrëveshja e drithërave të Detit të Zi në nëntor të vitit të kaluar, duke akuzuar Ukrainën për nisjen e një sulmi “masiv” me dron në flotën e saj në Krime nga anijet në korridorin e sigurt të transportit.

Megjithatë, ajo u ribashkua disa ditë më vonë.

Si funksionon korridori i grurit?

Më 22 korrik të vitit të kaluar, Rusia dhe Ukraina nënshkruan Iniciativën për Kokrrat e Detit të Zi, me mbështetjen e OKB-së dhe Turqisë.

Ai lejon që anijet e mallrave të kalojnë të sigurta përmes Detit të Zi për dhe nga portet e Odesa, Chornomorsk dhe Yuzhny/Pivdennyi.

Dërgesat e para të grurit filluan në fillim të gushtit, duke përdorur një korridor 310 milje detare të gjatë dhe tre milje detare të gjerë.

Sipas Qendrës së Përbashkët të Koordinimit të OKB-së (JCC), e cila mbikëqyr skemën, mbi 800 anije janë larguar nga portet e Ukrainës në tetë muajt e fundit, duke transportuar më shumë se 23 milion ton drithë dhe produkte të tjera ushqimore, si dhe plehra.

Këto furnizime shtesë ishin një faktor kryesor në uljen e çmimeve botërore të ushqimeve.

Sa drithë po eksportohet?

Ukraina po eksporton 30% më pak ushqim se sa para pushtimit rus, sipas ministrisë së saj të bujqësisë.

Kjo është pjesërisht për shkak se fermerët po prodhojnë më pak, për shkak të luftimeve në pjesë të mëdha të vendit.

Megjithatë, qeveria e Ukrainës thotë se Rusia ka vonuar anijet e ngarkesave që shkojnë drejt porteve për të marrë prodhimet.

Sipas marrëveshjes, Rusia ka të drejtë të inspektojë anijet për t’u siguruar që ato nuk po sjellin mallra në Ukrainë, siç janë armët.

“Ukraina e ka akuzuar atë se është tepër zgjedhëse me inspektimet,” thotë Bridget Diakun, nga revista e transportit Lloyds List.

Zakonisht në hyrje të Detit të Zi ka një radhë prej rreth 100 anijesh.

Ku po shkojnë eksportet e Ukrainës?

Vetëm rreth një e katërta e eksporteve të ushqimit të Ukrainës kanë shkuar në vendet më të varfra të botës, sipas shifrave të OKB-së:

47% ka shkuar në “vendet me të ardhura të larta” duke përfshirë Spanjën, Italinë dhe Holandën.

26% ka shkuar në “vendet me të ardhura të mesme të larta” si Turqia dhe Kina

27% ka shkuar në “vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme të ulëta” si Egjipti, Kenia dhe Sudani

Presidenti rus Vladimir Putin ka kritikuar Ukrainën se nuk eksporton më shumë nga produktet e saj ushqimore në vendet në zhvillim.

Megjithatë, OKB thotë se eksportet kanë përfituar njerëzit në nevojë anembanë botës, sepse ato qetësuan tregjet ndërkombëtare të ushqimit, duke vënë nën kontroll çmimet e ushqimeve.

Në vitin 2022, më shumë se gjysma e grurit të blerë nga Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara erdhi nga Ukraina.

Nga gushti 2022 deri në fund të vitit, ajo dërgoi 13 anije nga Ukraina që transportonin gjithsej mbi 380,000 ton grurë në Etiopi, Jemen, Xhibuti, Somali dhe Afganistan.

BBC 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.