AKTUALITET

Video/ Kryebashkiaku i Firences nxiton i tërbuar ndaj aktivistit që hedh bojë në Palazzo Vecchio

17:20 - 19.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Është bërë virale në mediat italiane dhe jo vetëm kryebashkiaku i Firences, i cili gjatë një interviste të fundit në Piazza della Signoria pa papritur një aktivist që tentonte të vandalizonte Palazzo Vecchio-n historik me bojë portokalli dhe vrapoi vetë për ta ndaluar. Klipet me ndërhyrjen veçanërisht… dinamike të Dario Nardella, i cili është kryebashkiak i qytetit të bukur italian që prej vitit 2014, bënë xhiron e internetit, duke shkaktuar komente kryesisht lavdëruese për politikanin 47-vjeçar.
Nardella shihet në videot përkatëse duke ndërprerë intervistën e tij, duke vrapuar furishëm drejt aktivistit, më pas duke e goditur me grusht dhe duke e shtyrë, duke e pyetur “çfarë po bën f@@”.

Kryebashkiaku i Firences e detyron aktivistin të ulë spërkatësin e bojës, të cilin e kishte përdorur më parë në muret e “Palà Palazzo” madhështore, ku ndodhet bashkia e qytetit. Vlen të përmendet se ky pallat-kështjellë romane i shekullit të 13-të është ndër më mbresëlënësit në provincën e Toskanës dhe konsiderohet si një nga atraksionet më të rëndësishme në Firence.

Nardella më vonë u ngjit në një skelë dhe u bashkua në punën e heqjes së bojës me një rondele me presion të lartë, duke murmuritur “barbarë… të paqytetëruar…”, sipas llogarive të cituara nga Repubblica.

Fotot e kryebashkiakut të zemëruar me një xhaketë lëkure dhe syze përpara murit të pikturuar të Palazzo Vecchio-s frymëzuan meme të shumta në mediat italiane. Njëri prej tyre tregoi Nardellën duke u përpjekur të drejtonte Kullën e Anuar të Pizës, ndërsa të tjerët e portretizonin atë si një superhero ose… një statujë të lashtë.

Dy aktivistët e përfshirë në vandalizmin e ndërtesës historike, që besohet se janë të lidhur me organizatën Ultima Generazione, u arrestuan menjëherë pas “protestës” së tyre.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.