Kosova

Zyrtari serb: Përpjekjet e Kurtit për “t’i shpëtuar” krijimit të Asociacionit, të kota

17:51 - 22.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka thënë sot se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më kot po mundohet të shpëtojë nga obligimi për formimin e Bashkimit të Komunave Serbe, sepse marrëveshjet e arritura më herët duhet të zbatohen.
“Kurti mund të thotë çfarë të dojë për përdorimin e tij të brendshëm politik dhe të përpiqet të qetësojë atmosferën e ndezur politike dhe sulmet në Prishtinë, por detyrimi për formimin e Asociacionit është përcaktuar qartë në katër marrëveshje të vitit 2013 dhe 2015, të cilat janë të detyrueshme për Kurtin ashtu siç janë shkruar”, ka theksuar Petkoviç.

Ai shtoi se marrëveshjet e nënshkruara 10 vjet më parë nuk mund të rinegociohen apo ndryshohen.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.