LAJMI I FUNDIT

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni një lugë mjaltë në mëngjes, përfitimet janë të shumta

08:11 - 29.03.23 m.k
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mjalti është produkti më i shëndetshëm që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja, pasi nuk ka përmbajtje të kolesterolit, yndyrës dhe sodiumit. Mjalti përmban sasi të vogla proteine, folati, vitamine C dhe vitamina të tjera të rëndësishme.
Vlerat më domethënëse të mjaltit vijnë nga mineralet që ai përmban. Përpara shpikjes së antibiotikëve, mjalti përdorej gjerësisht për të trajtuar plagët apo djegiet e lëkurës. Ai është përdorur edhe për të zbutur kollën ose si maskë lëkure.

Që në lashtësi, mjalti konsiderohej si një ushqim i rëndësishëm për atletët dhe njerëzit që kryenin aktivitete fizike.

Më poshtë ju tregojmë disa përfitime nga mjalti:

Ka vlerën e një multivitamine

Hulumtimet kanë treguar se në 28 gramë mjaltë gjendet 14% e dozës së rekomanduar të manganit dhe 8% të hekurit. Mangani dhe hekuri janë dy mineralet thelbësore, për të cilat trupi ka nevojë të luftojë sëmundjet dhe të funksionojë mirë.

Antioksidant, antibakterial dhe armik i mikrobeve

Ai është i mbushur me vitamina dhe minerale.  Mjalti mund të përdoret për të forcuar energjinë, sistemin imunitar, pakëson alergjitë, zbut kollën, fytin e lënduar dhe lufton infeksionin.

Po ka dhe disa përfitime të tjera si:

  • Ndihmon në pakësimin e reaksioneve alergjike, pasi ka përmbajtje të polenit.
  • Lufton kundër anemisë
  • Qetëson kollitjen prandaj preferohet shumë të konsumohet gjatë stinëve të ftohta, gripit dhe ftohjes.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.