BOTA

Irani kërcënon Izraelin: Nëse hakmerreni pas sulmeve të fundit…

07:24 - 14.04.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Irani ka paralajmëruar se do të përgjigjet me më shumë forcë nëse Izraeli hakmerret mbi sulmet e kësaj fundjave, për të cilat Teherani tha se ishin vetë një përgjigje ndaj një sulmi izraelit në fillim të këtij muaji në kompleksin e ambasadës së tij në kryeqytetin e Sirisë, Damask.
“Republika Islamike e Iranit nuk do të hezitojë të ushtrojë të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje kur kërkohet”, tha në një deklaratë ambasadori dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani.

“Nëse regjimi izraelit kryen përsëri ndonjë agresion ushtarak, përgjigja e Iranit do të jetë me siguri dhe vendosmëri më e fortë dhe më e vendosur”, shtoi ambasadori Iravani.

Duke përmendur vetëmbrojtjen kundër agresioneve të përsëritura ushtarake izraelite, Iravani tha se sulmet ishin veçanërisht si hakmarrje ndaj një sulmi izraelit më 1 prill kundër atyre që Irani thotë se ishin objekte diplomatike në Damask.

Irani pretendon se sulmi shkeli ligjin ndërkombëtar dhe çoi në vdekjen e shtatë këshilltarëve ushtarakë iranianë, duke përfshirë komandantët kryesorë të Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane.

Deklarata kritikon gjithashtu Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për “dështimin në ruajtjen e paqes ndërkombëtare”, duke lejuar Izraelin të “shkelë” normat e vendosura ndërkombëtare dhe të “përshkallëzojë” tensionet rajonale.

Izraeli ka kryer sulme të shumta ndaj objektivave të mbështetur nga Irani në Siri, shpesh duke synuar dërgesat e armëve që supozohet se janë të destinuara për Hezbollahun, një përfaqësues i fuqishëm iranian në Liban.

 

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e 1 prillit, i cili shkatërroi një ndërtesë të konsullatës iraniane në kryeqytetin Damask, duke përfshirë Mohammed Reza Zahedi, një komandant i lartë i Gardës Revolucionare.

 

Megjithatë, një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit tha për CNN se inteligjenca e tyre tregoi se ndërtesa nuk ishte një konsullatë dhe në vend të kësaj ishte “një ndërtesë ushtarake e forcave të Kudsit e maskuar si një ndërtesë civile”.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.