BLUETOOTH

Komentuesit në internet thonë se dizajni i propozuar i një stacioni treni në Kinë ngjanë me një ‘lines’

18:35 - 16.04.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Dizajni i propozuar i një stacioni treni në qytetin kinez të Nanjing ka tërhequr vëmendjen e përdoruesve të internetit.
Autoritetet thonë se dizajni i stacionit të Nanjingut të Veriut është frymëzuar nga lulet e kumbullës, për të cilat qyteti është i njohur.

Por në internet, të tjerët po vënë në dukje ngjashmërinë e tij me diçka krejt tjetër një “sanitary pad” që ka kuptimin e një jastëku absorbues i veshur nga gratë për të thithur gjakun menstrual pra thënë në shqip peceta higjienike (Lines).

“Kjo është një jastëk sanitar gjigant. Është e turpshme të thuash se duket si një lule kumbulle,” tha një koment në faqen e rrjeteve sociale Weibo.

Tema ka gjeneruar miliona shikime nëpër platforma të ndryshme të mediave sociale kineze.

“Pse ne të gjithë mund të themi se është një jastëk sanitar menjëherë, por arkitektët nuk munden?” tha një përdorues i Weibo.

“Unë mendoj se duhet të shfrytëzojmë këtë shans për t’i bërë thirrje shoqërisë që t’i kushtojë vëmendje turpërimit të periudhës. Ky dizajn është përpara kohës së tij,” bëri shaka një përdorues tjetër.

Sipas gazetës shtetërore Nanjing Daily, projekti paraprak u ndez nga qeveria e provincës Jiangsu dhe China State Railway Group.

Ndërtimi do të fillojë në gjysmën e parë të vitit 2024, sipas mediave lokale.

Sipas një raporti të vitit 2017 nga faqja e lajmeve Nanjing Morning News, stacioni i trenit vlerësohet të kushtojë rreth 20 miliardë juanë kinezë (2,763 milion dollarë; 2,224 milion £) dhe do të shtrihet në një sipërfaqe totale prej 37.6 kilometra katrorë (14 milje katrore). .

Ky nuk është projekti i parë i arkitekturës në Kinë që ka tërhequr vëmendjen e papritur.

Selia e transmetuesit shtetëror CCTV në kryeqytetin Pekin është e njohur për shumë njerëz në Kinë si ndërtesa “big boksier shorts”, për formën e saj unike.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.