Bota

Kina nis fushatën “Pjatat e Pastra” për të mos shpërdoruar ushqimin

20:31 - 13.08.20 gsh

“Pjatat e Pastra”, është fushata më e re që Kina ka marrë për të ulur shpërdorimin e ushqimit.Kjo vjen pasi Presidenti Xi Jinping e quajti sasinë e çuar dëm të ushqimeve si tepër shqetësuese dhe theksoi se Covid-19 i kishte “rënë ziles së alarmit”. Ai shtoi se Kina duhej të mbante vazhdimisht një ndjenjë krize në lidhje me sigurinë ushqimore.

Ndërsa, Shoqata e Industrisë Catering në Wuhan nxiti restorantet në qytet të kufizojnë numrin e pjatave të shërbyera për klientët, duke zbatuar një sistem ku grupet duhet të porosisin një pjatë më pak nga sa persona janë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.