Kryesore

Dritan Abazoviç optimist: Në tetor, Mali i Zi mund të bëhet me qeveri të re

10:00 - 16.09.20 gsh

Kryetari i Partisë Aksioni i Bashkuar për Reforma, Dritan Abazoviç është shprehur optimist në lidhje me formimin e qeverisë së re në Malin e Zi.



Lideri me prejardhje shqiptare tha se Mali i Zi do të mund të zgjedh ekzekutivin në muajin tetor. “Formimi i qeverisë, shpresoj për disa javë. Besoj se çdo gjë ka me mbaru në një mënyrë paqësore dhe demokratike”, tha ai në një intervistë për Alsat-M.

Ndërkohë javën tjetër pritet që të ftohet seanca e parë e Kuvendit.

“Jemi duke zhvilluar bisedime për ditë dhe tani për tani çdo gjë po shkon me rregull. Nesër do të takohemi me kryetarin e parlamentit rreth seancës së parë zyrtare ku duam të verifikohen mandatet pastaj të zgjidhet kryetari i ri i parlamentit”. shpjegoi ai. “Mundemi me prit që ajo seancë me qenë në fillim ta javës së ardhshme”, tha Abazoviç.

Abazoviç, i cili vjen nga familje shqiptare, drejton partinë URA (United Reform Action; Aksioni i Përbashkuar për Reforma), kjo në zgjedhjet e 30 gushtit mori mbi 22 mijë vota (5.5%) duke fituar 4 mandate deputetësh, vendimtare këto për formimin e qeverisë së re.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.