Shëndet

Keni gurë në veshka? Zbuloni ushqimet që duhet të përdorni

18:56 - 13.10.20 gsh

Për të mbrojtur shëndetin e veshkave, të cilat kanë shumë funksione në trup, është e nevojshme të përfitoni nga fuqia e lëndëve ushqyese natyrore. Pra, cilat janë ushqimet që mbrojnë shëndetin tonë të veshkave?Molla e kuqe 

Molla e kuqe mbështet trajtimin e sëmundjeve të veshkave dhe vepron si një mburojë mbrojtëse për të parandaluar sëmundjet.

Pastron veshkën dhe e ndihmon atë të filtrohet në mënyrën më të mirë me përmbajtjen e saj në fibra. Një mollë mesatare në ditë është e rëndësishme për shëndetin e veshkave.

Kungull 

Kungulli është një ushqim veçanërisht i efektshëm kundër problemeve me gurët në veshka. Kalciumi që përmbahet në kungull ndihmon në parandalimin e formimit të gurëve në veshka.

Salmon 

Grupet e peshqve me përmbajtje të lartë të omega 3 kanë një rol shërues dhe terapeutik në sëmundjet e veshkave.

Ashtu si molla, ajo gjithashtu përmban të gjitha mineralet që janë mbrojtës ndaj sëmundjes dhe janë të nevojshme që veshka të kryejë të gjitha funksionet me lehtësi para se të sëmuren.

Oriz 

Orizi është shumë i rëndësishëm në aspektin e zëvendësimit të kalorive të humbura në sëmundjet e veshkave, përmirësimin e rrjedhës së sëmundjes dhe rritjen e cilësisë së jetës. Orizi duhet të konsumohet me kujdes në diabet.

Mund të ndryshojë negativisht rrjedhën e sëmundjes tek pacientët në veshka me sheqer të lartë, por në rastet kur sheqeri rregullohet, orizi na ndihmon të trajtojmë veshkat pozitivisht.

Majdanoz 

Majdanozi, i cili ka një efekt të lartë të vitaminës C, është perfekt për pastrimin dhe mbështetjen e veshkave me vitaminat dhe mineralet që përmban. Ndihmon trupin në ekuilibrimin dhe gjendjen e ujit sidomos në sëmundjet e veshkave.

Kur majdanozi konsumohet i papërpunuar në mëngjes çdo mëngjes, ndihmon në përthithjen e hekurit dhe mbushjen e rezervuarëve.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.