Shëndet

Gjërat që kurrë nuk duhet të bëni para stërvitjes

12:58 - 17.02.21 gsh

Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund të udhëtoni në rrugën e suksesit tuaj. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të shmangni pirjen e kafesë ose veshjen e rrobave të duhura. Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë në gjendje të funksionojë në një nivel më të lartë, duke ju çuar gjithnjë e më pranë qëllimit që keni dëshiruar.Më poshtë gjeni gabimet më të zakonshme para stërvitjes dhe kemi disa zgjidhje nga të cilat patjetër mund të mësoni.

Mos u ushtroni me stomak bosh

Disa njerëz përdorin një kardio “të shpejtë”, e cila bëhet me stomak bosh. Teoria është që trupi juaj do të ushqehet me yndyrë dhe karbohidrate si energji, e cila mund të ndihmojë në më shumë humbje peshe. Sidoqoftë, nëse nuk keni ngrënë asgjë disa orë para se të stërviteni, trupi juaj mund të fillojë të përdorë proteina si lëndë djegëse. Kjo do të thotë që ju do të keni më pak proteina që muskujt tuaj të riparohen dhe ndërtohen. Gjithashtu, nëse përqendroheni në përdorimin e yndyrës si burimin tuaj kryesor të energjisë, nuk do të thotë që trupi juaj do të djegë më shumë kalori.

Mos pini shumë ujë para se të stërviteni

Është e rëndësishme të jeni të hidratuar mirë para stërvitjes, por evitoni të pini shumë ujë, sepse nëse e bëni, gjaku juaj do të përpiqet të ekuilibrojë nivelet e kripës. Qelizat tuaja mund të fryhen dhe mund të përjetoni simptoma si marramendje, dhimbje, dhe madje mund të vjella. Është më mirë të pini ujë 1 deri në 2 orë para trajnimit.

Mos dremitni shumë gjatë

Është në rregull të bëni një gjumë të shkurtër para se të stërviteni, për sa kohë që është për rreth 30 minuta. Konsiderohet si një “dremitje e energjisë” dhe mund të rrisë përqendrimin dhe energjinë tuaj. Sidoqoftë, një gjumë më i gjatë mund të ketë efekt të kundërt. Kjo mund t’ju ​​lërë të ndjeheni më letargjik.

Mos u vishni shumë trashë

Edhe nëse jeni duke u stërvitur në ditën më të ftohtë të vitit, nuk duhet të visheni shumë trashë. Ju mund të nxeheni shumë dhe do të djersiteni shumë. Pastaj, nëse era e ftohtë ju godet, djersa do të avullojë shpejt, duke ju ftohur. Anasjelltas, në ditët e nxehta, zgjidhni pëlhura që do të lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë. Zgjidhni rroba që do të jenë komode dhe të freskëta dhe që do t’ju lejojnë të lëvizni lirshëm.

Mos bëni shtrirje statike

Para së gjithash, shtrirjet statike mund të zvogëlojnë performancën, duke pasur një efekt negativ në shpejtësinë tuaj të vrapimit, kohën e reagimit dhe prodhimin e forcës. Plus, nëse trupi juaj nuk është ngrohur i pari, mund të çojë në dëmtime të muskujve. Kjo nuk do të thotë që duhet të harroni plotësisht shtrirjet statike. Në vend të kësaj, bëjini ato pasi do të sjellin më shumë përfitime.

Mos filloni të stërviteni pa pushuar siç duhet

Ditët e pushimit janë të rëndësishme për trupin për t’u riparuar dhe rikuperuar. Kjo është një pjesë e rëndësishme e orarit tuaj të stërvitjes pa marrë parasysh zgjedhjen tuaj të nivelit të sportit ose palestrës. Nëse i kaloni ditët e pushimit, kjo mund të shkaktojë djegie dhe mbingarkesë. Lejimi i vetes për të pushuar do t’u japë muskujve tuaj një shans të rikuperohen dhe të rriten, duke parandaluar lodhjen. Ju do të flini më mirë, rreziku i dëmtimit do të zvogëlohet dhe niveli i performancës suaj do të rritet.

Mos pini kafe

Kafeina është përbërësi më i zakonshëm në shtesat para stërvitjes. Kjo mund t’ju ndihmojë duke ju siguruar energji për t’ju ndihmuar të stërviteni më shumë dhe madje mund të rrisë motivimin dhe përqendrimin, por jo për shumë kohë. Tretja e tepërt e kafeinës mund të çojë në tkurrje të mbledhura në zorrën e trashë, të cilat mund të rrisin shanset për të pasur një lëvizje të zorrëve. Kjo do të thotë që ju mund ta gjeni veten të ulur në tualet gjatë stërvitjes. Por kjo është vetëm një pjesë e efekteve anësore pasi mund të përjetoni gjithashtu shqetësim, pagjumësi, rrahje të shpejta dhe / ose jonormale të zemrës, ankth, urth dhe presion të lartë të gjakut

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.