BLUETOOTH

Përfaqësuesit e Ukrainës rrëmbejnë vëmendjen e të gjithëve, grupi pretendent për të fituar ‘Eurovisionin’

15:30 - 13.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Në festivalin e Eurovisonit grupi i cili është më në qendër të vëmendjes janë ata që përfaqësojnë Ukrainën ketë vit, ‘Orkestra Kalush’.
Grupi folk-rap janë më të preferuarit momentalisht dhe prania e tyre në turne ka rrëmbyer vëmendjen e fansave nga çdo vend konkurrues.

“Ndërsa flasim, vendi ynë dhe kultura jonë është nën kërcënim. Por ne duam të tregojmë se ne jemi gjallë, kultura ukrainase është e gjallë, është unike, e larmishme dhe e bukur,” tha për CNN Oleg Psyuk, drejtuesi i grupit.

“Kjo është mënyra jonë për të qenë të dobishëm për vendin tonë,” tha ai.

Shumica e anëtarëve të grupit  kanë të veshura disa veshje të çuditshme të cilat bien në sy.

Por marrja e Orkestrës së Kalushit në skenën e Eurovizionit mori disa përpjekje dhe rrugëtimi i tyre është thellësisht i ndërthurur me luftën në Ukrainë.

“Të gjithë anëtarët e grupit janë disi të përfshirë në mbrojtjen e vendit,” i tha Psyuk CNN përmes emailit.

Një anëtar tjetër, Vlad Kurochka, iu bashkua mbrojtjes territoriale dhe po lufton në vijën e parë, që do të thotë se duhej një zëvendësim për garën. Ndërkohë, Psyuk del vullnetar për të gjetur strehim për ukrainasit e zhvendosur brenda vendit dhe organizon transportin e ushqimit dhe ilaçeve.

Problemet e luftës i ndërlikoi përgatitjet për Eurovizion. Grupi u detyrua të bënte prova praktikisht derisa më në fund ishin në gjendje të takoheshin në Lviv pas disa javësh lufte.

Dhe kënga e tyre ka marrë një kuptim të ri. “Stefania”, e kënduar në gjuhën ukrainase, është një homazh për nënën e Psyuk, e cila ende jeton në qytetin perëndimor të Kalushit nga ku grupi ka marrë emrin e tij. “Në disa ditë ka raketa që fluturojnë mbi shtëpitë e njerëzve dhe është si një llotari — askush nuk e di se ku do të godasë,” tha Psyuk për CNN.

Organizatorët e skualifikuan Rusinë nga konkursi. Unioni Evropian i Transmetuesve arriti në përfundimin se prania e vendit “do ta sillte konkurrencën në reputacion”.

Bjellorusia, e cila ndihmoi pushtimin e Moskës, ishte pezulluar tashmë për shkak të shtypjes së lirisë së medias në vend.

Ndërkohë, Kalush kaloi në gjysmëfinalen e së martës dhe shkaktoi brohoritje të forta nga turma kur ata dolën në skenë. Eurovizioni është jashtëzakonisht i vështirë për t’u parashikuar, duke pasur parasysh se sistemi i tij i pikëve mbështetet si në verdiktet e jurisë ashtu edhe në votimin publik nga dhjetëra vende, por Kalush duket një bast i sigurt për të marrë kurorën e këtij viti.

Një fitore e Ukrainës do të nënkuptonte se vendi kishte të drejtën të priste konkursin e vitit të ardhshëm, por nuk është aspak e sigurt se një ngjarje e tillë do të ishte e mundur në Ukrainë majin e ardhshëm.

Psyuk, megjithatë, është optimist: “Ne besojmë në këngën tonë… është bërë këngë për mëmëdheun”.

“Nëse rezulton se ne do të fitojmë, Eurovision 2023 do të mbahet në Ukrainë. Në një Ukrainë të re, integrale … një vend i rindërtuar, i begatë, i lumtur.“- shtoi ai. (panoramaplus)

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.