AKTUALITET

Flakët shkrumbojnë pyje dhe kullota në Belsh, 2 vatra zjarri brenda dy ditësh! U rrezikuan edhe banesat (VIDEO)

20:00 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Java e parë e  muajt Gusht, ka ndezur përsëri vatra zjarri në pyjet dhe kullotat në Bashkinë Belsh.
Në 2 ditët e fundit të kësaj jave janë identifikuar 2 vatra zjari në fshatin Deshiran, dhe në lagjen Bakallë, ku flakët e zjarit kanë rrezikuar edhe 3 shtëpi që ndodheshin pranë.

Më problematike ka qenë zjarri në lagjen “Përroi  i  Zi”,  ku përveç shkurreve u dogjën dhe ullishte.

Reparti zjarrfikës i Belshit ka ndërhyrë në kohë për fikjen e zjarreve, duke bashkëpunuar edhe me banorët e fshatrave ku ka patur vatra.

 

Bilanci i zjarrit të rënë në Bashkinë Belsh:

Fillimi: Ora 13:30 Data: 04.08.2022

Mbarimi:   Ora: 19:40   Data 04.08.2022

Fshati Deshiran

Njësia Administrative: Grekan

Bashkia: Belsh

Qarku: Elbasan

Sipërfaqja e djegur 7 Hektar

Lloji : 5 ha Pyll dushku dhe 2 ha bimësi e ulët, shkurre, hamull

Humbje jete: Ska

Lendime:  s’ka

Forca të Armatosura:  s’ka

Forca Policore: 2

Forca Zjarrfikëse:  18 (12 Belsh, 3 Cërrik, 3 Kuçovë,)

Mjete zjarrfikëse: 4 (2 Belsh, 1 Cerrik, 1 Kucovë, )

Mjet tjetër: ska

Urgjenca Mjekësore:  s’ka

Forca Vullnetare:  15h

Forca Bashkiake:

Shërbimi Pyjor:  1

AdZM:  S’ka

Ndihma:  S’ka

SHKAKU:  I panjohur

I Ndaluar: S’ka

Zjarri është izoluar e më pas është fikur pa pasoja në banesat e fshatit që ishin në rrezik të mundshëm.

Megjithatë, po mbahet nën vëzhgim për ndonjë riaktivizim të mundshëm.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.