AKTUALITET

E papritur! Rusia planifikoi të sulmonte Japoninë në 2021, do merrte këto territore

21:05 - 24.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Rusia po përgatitej të sulmonte Japoninë në verën e vitit 2021, disa muaj përpara se Presidenti Vladimir Putin të niste një pushtim të plotë të Ukrainës, zbulon një email që përmban një letër nga një sinjalizues në Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB), thekson Newsweek.
Emaili, i datës 17 mars, iu dërgua nga agjenti, i quajtur Era e Ndryshimit, Vladimir Osechkin, një aktivist rus i të drejtave të njeriut që drejton faqen e internetit kundër korrupsionit Gulagu.net, dhe tani është i mërguar në Francë.

Agjenti i FSB-së i shkruan mesazhe të rregullta Osechkin, duke zbuluar zemërimin dhe pakënaqësinë brenda shërbimit për luftën që filloi kur Putini pushtoi Ukrainën fqinje më 24 shkurt.

Igor Sushko, drejtori ekzekutiv i Wind of Change Research Group, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Uashington, ka përkthyer korrespondencën nga rusishtja në anglisht që nga fillimi i saj më 4 mars. Ai i ka shpërndarë të gjitha emailet e plota në Newsweek duke përfshirë përmbledhjen e 17 marsit.

Një letër e autorit të sinjalizuesit dhe e publikuar nga Osechkin, është analizuar nga Christo Grozev, një ekspert në FSB. Ai tha se ua kishte treguar letrën “dy kontakteve aktuale (aktuale ose të mëparshme) të FSB-së”, të cilët nuk kishin dyshim se ishte shkruar nga një koleg”.

Konflikti Ushtarak

Në gusht 2021, Rusia po përgatitej mjaft seriozisht për një konflikt të lokalizuar ushtarak me Japoninë, tha agjenti në një email drejtuar Osechkin në mars.

Agjenti i FSB-së sugjeroi që Rusia në vend të kësaj zgjodhi të pushtonte Ukrainën muaj më vonë.

“Besimi se vendet do të hynin në fazën e konfrontimit akut dhe madje edhe të luftës ishte i lartë. Pse u zgjodh Ukraina për luftë në fund [skenari nuk u ndryshua shumë] është që të tjerët të përgjigjen”, shkruan ata.

Informatori detajoi lëvizjet e helikopterëve të luftës elektronike që synonin Japoninë, ndërkohë që makineria e propagandës ruse ishte iniciuar gjithashtu, me një shtysë të madhe për të etiketuar japonezët si “nazistë” dhe “fashistë”.

Ishujt Kuril

Një traktat paqeje që i jep fund zyrtarisht Luftës së Dytë Botërore nuk është nënshkruar kurrë nga Rusia dhe Japonia, kryesisht për shkak të mosmarrëveshjeve mbi një grup ishujsh të pretenduar nga Japonia, por të pushtuara nga Rusia.

Ishujt Kunashiri, Etorofu, Shikotan dhe Habomai të zinxhirit të ishullit Kuril u morën nga BRSS në fund të Luftës së Dytë Botërore. Tokio pretendon se ishujt janë “Territoret e saj Veriore” dhe çështja ka tensionuar marrëdhëniet midis Rusisë dhe Japonisë për dekada.

Sipas agjentit të FSB-së, një “bllokë pengese kryesore” midis Moskës dhe Tokios janë Ishujt Kuril.

Për shkak të vendndodhjes së tyre midis ishullit të madh japonez të Hokkaido dhe gadishullit rus Kamchatka, ishujt ofrojnë një sërë përfitimesh ushtarake dhe politike.

“Për Japoninë, ekziston një gur themeli i gjeopolitikës së saj moderne këtu: statusi i saj si humbëse e Luftës së Dytë Botërore ende i pengon japonezët të kenë një forcë ushtarake zyrtare, një shërbim të huaj inteligjence dhe një sërë gjërash të tjera. Për Tokën e Rilindjes Dielli, kthimi i Ishujve Kuril në fakt do të nënkuptonte një rishikim [ose edhe anulim] të statusit të saj të pasluftës”, shkruan ata.

Ndërkohë, për Moskën, ishujt janë “një mjet pazari”, vazhdoi denoncuesi.

“Mbretëria Qiellore (Kina) e merr shumë negativisht çdo përpjekje për rishikim të marrëveshjeve të pasluftës dhe një fitore e mundshme e Tokios në mosmarrëveshjen mbi Kurilet është e papranueshme për Pekinin. Është kaq e papranueshme sa Kina do ta ndërlikonte lehtësisht jetën e Rusisë për të bërë një ‘dhuratë’ të tillë.

Denoncuesi vuri në dukje se ish-kryeministri japonez Shinzo Abe në atë kohë po i kushtonte një theks të fortë si përpjekjes për të “negociuar” me Rusinë mbi çështjen e Ishujve Kuril dhe reformimin e shërbimit të inteligjencës së vendit.

“Historikisht, inteligjenca ushtarake e Japonisë ka qenë gjithmonë në një nivel të lartë, por pas disfatës në Luftën e Dytë Botërore ajo thjesht u shfuqizua me urdhër të fitimtarëve”, shkruan ata.

I deklasifikuar

Në gusht 2021, FSB deklasifikoi informacionin grafik se si qytetarët sovjetikë u torturuan nga shërbimet speciale japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Informatori i FSB tha se shërbimi kishte për detyrë të nisë një “fushatë informacioni kundër Japonisë në shoqërinë ruse”.

“[Kjo ndodhi] papritur, befas dhe pothuajse papritur”, shkruan ata.

Materiali i deklasifikuar përfshinte të dhëna nga marrja në pyetje e Otozo Yamada, një gjeneral në Ushtrinë Perandorake Japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Fillimisht, qysh më 8 gusht, media ruse ishte mjaft dorështrënguar në komentet e tyre për lajmet: ata pretenduan se Japonia ishte përgatitur për luftë me BRSS që nga viti 1938, planet e sulmit po hartoheshin, u bënë devijime, etj”, ka shkruar denoncuesi.

“Por më 16 gusht, media ruse shpërtheu fjalë për fjalë në të njëjtën kohë, duke diskutuar dokumentet e deklasifikuara me një ton krejtësisht tjetër: Japonezët dyshohet se kryen eksperimente të tmerrshme biologjike mbi të burgosurit sovjetikë dhe i trajtuan të burgosurit sovjetikë jashtëzakonisht keq. Detajet e ‘morrave’ të murtajës që përdoreshin për të torturuar të burgosurit u shkarraviheshin gjithandej. Rusia Sot, zëdhënësja kryesore e propagandës ndërkombëtare, u bashkua gjithashtu”.

Informatori në emailin e tij përfshinte lidhje të shumta nga media pro-Kremlinit për këtë çështje, duke përfshirë një të titulluar “Si BRSS e shpëtoi botën nga lufta biologjike që po përgatitej Japonia” dhe një tjetër të quajtur “Dëshmi e përgatitjeve të Japonisë për luftë me BRSS. i deklasifikuar”.

Një raport i RBC, i botuar më 20 gusht 2021, duke cituar dokumentet e deklasifikuara të FSB-së, thotë se u kryen eksperimente mbi të burgosurit në një kamp përqendrimi në rajonin e Harbinit dhe se gjatë Luftës së Dytë Botërore, “japonezët testuan armë bakteriologjike dhe “të reja”. substanca kimike helmuese mbi to”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.