LAJMI I FUNDIT

Vendimi merret në tre sekonda, teknologjia e re për pozicion jashtë loje do të jetë edhe në ‘Seria A’

11:42 - 26.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Teksa pas Champions League u implementua edhe në Kupën e Botës, teknologjia ‘Semi-Automated Offside’ do të jetë edhe në ‘Seria A’. Ky sistem është parë shumë efikas, teksa ishte Argjentina ‘viktima’, pasi amerikanojugorëve iu anuluan 2 gola në limitet e pozicionet jashtë loje.
Ditët e fundit gjyqtarët e Serie A dhe B kanë zhvilluar tashmë disa ushtrime në rajonin Var në Lissone, me synimin për të qenë gati për rinisjen e kampionatit. Pritet miratimi përfundimtar nga Lega dhe Federcalcio , i cili gjithashtu mund të arrijë pas ditës së gjashtëmbëdhjetë (ajo e planifikuar për 4/1), por numërimi mbrapsht tani ka filluar.

Sistemi i ri do të bazohet në të ashtuquajturën “Teknologjia e gjurmimit të gjymtyrëve”. Do të ketë nga 10 deri në 12 kamera në punë, të instaluara brenda stadiumeve dhe të dedikuara për regjistrimin e të ashtuquajturit “skelet” të lojtarit, duke u fokusuar në 29 pika të ndryshme në trup (në thelb gjymtyrët) dhe dërgimin e imazheve të 50 korniza në sekondë.

Në këtë mënyrë, pozicioni i një lojtari në momentin e largimit të topit mund të rindërtohet në grafikë kompjuterike dhe të llogaritet me saktësi ekstreme dhe, brenda 3-5 sekondave , mund të vlerësohet rregullsia ose jo e veprimit. Në Katar ka edhe një çip të veçantë brenda topave, e cila nga ana e saj dërgon të dhëna në dhomën e videove, por për momentin nuk do të përdoret në Serinë A.

Megjithatë, duhet theksuar se, për të vlerësuar nëse pozicioni jashtë loje është aktiv apo pasiv , fjalën e fundit do ta ketë gjithmonë arbitri, ai në sallën e Var dhe, së dyti, ai në fushë me një rishikim të mundshëm për monitoruar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.