AKTUALITET

“Më vjen turp për fëmijët e mi” thotë nëna e 14-vjeçares viktimë e tutorëve

18:41 - 23.03.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Më shumë se 50 zhdukje të raportuara të 14-vjeçares nga struktura greke janë regjistruar në shërbimet e Policisë.
Vogëlushja dhe motra e saj 16-vjeçare ishin larguar nga ambienti familjar, i cili u cilësua i papërshtatshëm, ndërsa ka ende dy vëllezër që ndodhen në një institucion tjetër.

“Shkova në prokurori dhe kërkova që fëmijët e mi t’i fusja në institucione se nuk mund t’i rrisja”, tha nëna e 14-vjeçares në emisionin “Të vërtetat me Zinën”, duke shtuar se këtë e bëri për të mbajtur fëmijët e saj të sigurt.

Mirëpo, siç tha ajo, në institucionin e Nea Smyrni-së i rrezikoheshin fëmijët, pasi hynin dhe dilnin sa herë të donin.

“Unë flisja me të, por jo shpesh. Ndjeva se ai nuk ishte i sigurt. Të dy hynin e dilnin sa herë të donin. Ata ishin larguar shumë herë. Institucioni nuk më ka njoftuar asnjëherë. Na kanë fshehur shumë gjëra. Unë dua që ata të shkojnë në një mjedis më të mirë derisa të mund të ngrihem përsëri në këmbë”, tha ai.

Nëna pretendon se 14-vjeçari është joshur nga shoqëria e keqe. “Më vjen turp për fëmijët e mi. Nuk është faji im, jam përpjekur shumë herë t’i shpëtoj”, shtoi ai.

Për këtë rast janë arrestuar tre persona, mes tyre edhe një i dyshuar, por edhe një ish i burgosur, i cili dyshohet se ka filmuar me celularin e tij përdhunimin e 14-vjeçares.

Ndaj tyre është ngritur procedim penal nga Prokuroria e Athinës, rast pas rasti, për tutorët, akte seksuale me të mitur dhe pornografi me fëmijë. Ata pritet të kërkojnë falje nesër, të premte.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.