Bota

U akuzua për manipulim sondazhesh, ish-kancelari i Austrisë largohet përgjithmonë nga politika

20:15 - 02.12.21 gsh

Për dhjetë vjet, Kurzi tha se qe angazhuar në Austri në poste të ndryshme qeveritare. Megjithatë, muajt dhe javët e fundit qenë të vështira.Ai tha ndihej “i përndjekur ndonjëherë”. Tani që është bërë baba, prioritetet e tij kanë ndryshuar. Ai thotë se e kishte kuptuar se kishte lënë pas dore fusha të tjera përveç politikës. Për më tepër, entuziazmi i tij për politikën është zbehur ndërkohë.

Kurz, vetëm 35 vjeç, dha dorëheqjen nga posti i kancelarit në muajin tetor, pasi ndaj tij nisi një hetim për korrupsion.

Ai ishte figura dominuese e Partisë Popullore të Austrisë, që prej futjes në politikë në vitin 2017, kur u bë kryetar i partisë dhe më pas kancelar, duke fituar zgjedhjet falë edhe koalicionit me ekstremistët e djathtë të Partisë së Lirisë.

Kurz i mohon pretendimet se ka përdorur paratë e qeverisë për të blerë media dhe sondazhe për të siguruar opinion pozitiv për partinë e tij. Por kjo nuk ndali prokurorinë e krimit ekonomik dhe korrupsionit që të hetojë atë dhe disa nga bashkëpunëtorët e tij të ngushtë politikë për shkak të dyshimeve për abuzim.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.