AKTUALITET

Rusi/ Përleshje mes policisë dhe qytetarëve që kundërshtojnë rekrutimin në rajonin e Dagestanit

22:22 - 25.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Forcat e policisë u përleshën me qytetarë që kundërshtonin rekrutimin në rajonin jugor rus të Dagestanit sot, në një shenjë tjetër pakënaqësie për vendimin e Presidentit Vladimir Putin për të dërguar qindra mijëra burra të tjerë për të luftuar në Ukrainë.
Rekrutimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, i shpallur nga Putin të mërkurën, ka shkaktuar protesta në dhjetëra qytete në të gjithë vendin. Zemërimi i publikut duket të jetë veçanërisht i fortë në pakicat e varfra etnike si Dagestani, një rajon me shumicë myslimane në brigjet e Detit Kaspik në Kaukazin e Veriut malor.

Dhjetëra video të postuara në mediat sociale treguan përleshje mes banorëve dhe policisë në kryeqytetin rajonal Makhachkala sot, ndërsa protestuesit brohorisnin “jo luftës”.

Një video tregon një grup grash që shtyjnë prapa një oficer policie, ndërsa disa video të shkurtra tregojnë përleshje të dhunshme, duke përfshirë oficerë të ulur mbi protestuesit ndërsa policia përpiqej të arrestonte.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte vërtetësinë e videove, të cilat u qarkulluan gjerësisht në mediat sociale ruse dhe nga mediat e pavarura. Reuters nuk ishte në gjendje të kontaktonte policinë në Dagestan.

Organizata joqeveritare OVD-Info shprehu shqetësimin për pamjet e “arrestimeve me mjete shumë të ashpra” në Makhachkala.

Më herët gjatë ditës së sotme, policia qëlloi në ajër pasi dhjetëra protestues në një fshat në Dagestan bllokuan një rrugë kryesore në shenjë proteste kundër policisë që thuhet se ishin rrugës për të dhënë urdhra marshimi për më shumë se 100 burra nga fshati, popullsi 8,000, sipas videos.

Dagestani ka paguar tashmë një çmim të rëndë njerëzor gjatë luftës shtatë mujore. Sipas një numërimi të BBC-së në Rusi, të paktën 301 ushtarë nga Dagestani janë vrarë – më së shumti nga çdo rajon tjetër rus dhe më shumë se 10 herë numri i të vdekurve nga Moska, e cila ka pesë herë më shumë popullsi.

Ministria e Mbrojtjes, e cila tha të mërkurën se rreth 6,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga 24 shkurti, nuk ka dhënë një numër të viktimave sipas rajonit.

Arrestimet e paautorizuara janë të paligjshme sipas ligjeve ruse kundër protestës dhe janë të rralla jashtë qyteteve të mëdha.

Më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar në mitingjet kundër rekrutimit në Rusi që kur Putin njoftoi masën, të cilën Kremlini e quan “rekrutim i pjesshëm”, tha OVD-Info, e cila monitoron protestat dhe ofron ndihmë ligjore për të arrestuarit.

Në përpjekje për të qetësuar zemërimin e publikut, guvernatori i Dagestanit Sergej Melikov tha sot se “u bënë gabime” në ekzekutimin e mobilizimit në rajon, në një postim në faqen e tij në Telegram.

Ka pasur disa raporte nga e gjithë Rusia për njerëz pa shërbim ushtarak ose prindër të fëmijëve të vegjël që po thirreshin – pavarësisht garancive të ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu se ata do të përjashtoheshin.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.