LAJMI I FUNDIT

Botërori 2022/ Golashënuesi i “artë” i Zvicrës ndaj Kamerunit nuk ka festuar, sepse… është kamerunas!

16:26 - 24.11.22 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Në futboll kemi parë shpesh një lojtar të shënojë gol, por të mos festojë për respekt për ish-skuadrën e tij. Deri më tani kjo ka qenë diçka që ka ndodhur në nivel kolektiv.
Por sot pamë një futbollist që nuk festoi golin që shënoi në Botëror (dhe ishte i pari i tij)…

Protagonist në këtë skenë të çuditshme është Brill Ebolo i cili shënoi 1-0 (që ishte edhe rezultati përfundimtar) për Zvicrën kundër Kamerunit, por përjetoi gëzimin e famshëm të lindjes në Kamerun, para se të ishte në Evropë.

I lindur në ditën e Shën Valentinit (14/2/1997) në kryeqytetin e Kamerunit, Yaounde, Brill Ebolo pa prindërit e tij të divorcoheshin në moshën 5-vjeçare kur u transferua me nënën e tij në Francë.

Por atje nëna e tij u dashurua sërish dhe u martua me burrin e saj të dytë, i cili ishte zviceran dhe së bashku me fëmijët e saj u transferuan dy vjet më vonë në Bazel të Zvicrës…

Aty Brill filloi karrierën e tij në një ekip amator të qytetit, ku u dallua nga skautët e Baselit dhe shumë shpejt emri i tij filloi të diskutohej për bëmat e tij që në moshën 19-vjeçare e sollën në Bundesligë për Schalke. Ai qëndroi në Gieselkirchen për tre vjet për t’u ndjekur nga Gladbach dhe që nga vera e kaluar ka veshur fanellën e Monakos.

Pasi ka marrë nënshtetësinë zvicerane, ai garoi për herë të parë në një Botëror në vitin 2018 dhe duket se çdo Botëror do të ketë diçka të rëndësishme për t’i kujtuar.

Në Rusi, menjëherë pas barazimit 2-2 me Kosta Rikën, ai udhëtoi për në Zvicër për lindjen e vajzës së tij, ndërsa tani në Katar shënoi golin e parë në Botëror…

Vetëm kjo erdhi kundër atdheut të tij të vërtetë dhe ishte goli më i çuditshëm i karrierës së tij.

“Duhet të më kanë pyetur 10 mijë herë që kur është hedhur shorti… Padyshim që është diçka e veçantë sepse kam lindur atje, por jam i lumtur që përfaqësoj Zvicrën”, ka thënë ai pak ditë para ndeshjes konkrete.

Padyshim që pas përfundimit të lojës ai do të duhet të përgjigjet sa më shumë se si është ndjerë kur ka parë topin të përfundojë në rrjetën e bashkëkombasve të tij.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.