AKTUALITET

Padia e re e shtetit amerikan mund të shkatërrojë Google!

20:21 - 24.01.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Departamenti i Drejtësisë dhe shtetet duke përfshirë Kaliforninë, Nju Jorkun, Koloradon dhe Virxhinian ngritën një padi kundër Google, duke pretenduar se gjiganti i kërkimit dhe reklamave monopolizoi ilegalisht tregun për reklamat në internet përmes një praktike shumëvjeçare të vetë-marrëveshjes, blerjeve antikonkurruese dhe detyrimit të bizneseve për të përdorur produkte dhe shërbime të shumta që ofron.
Padia mund të çojë në një shpërbërje të biznesit masiv të reklamave të Google, por çdo zgjidhje ka të ngjarë vite larg.

Është e fundit në një breshëri padish antitrust kundër Google. Është edhe rasti i dytë i DD-së, edhe rasti i dytë që synon biznesin e saj të reklamave. DD dhe një grup prokurorësh të përgjithshëm të shtetit paditën në tetor 2020 mbi dominimin e Google në kërkimet në ueb dhe një grup prokurorësh të përgjithshëm të shtetit të udhëhequr nga Teksasi sfiduan biznesin e tij të reklamave më vonë atë vit. Një tjetër rast u ngrit nga një grup shtetesh të udhëhequr nga Utah vitin e kaluar mbi Google Play, dyqanin e tij të aplikacioneve celular.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.