BOTA

Tifozët e Barçës humbasin ofertën e gjykatës në BE për transferimin e Messit në PSG

22:15 - 08.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Tifozët e FC Barcelona u përpoqën të kërkonin një gjykatë të Bashkimit Evropian që të merrte masa kundër transferimit të yllit të futbollistit Lionel Messi në vitin 2021 te klubi rival Paris Saint-Germain. Por ata nuk arritën pasi Gjykata e Përgjithshme refuzoi ofertën e tyre të mërkurën.
Grupi i tifozëve Penya Barça Lyon: Më shumë se mbështetës shkuan në gjykatë për të detyruar Komisionin Evropian të ndërmarrë veprime kundër Federatës Franceze të Futbollit dhe të hetojë mbështetjen e supozuar të shtetit për PSG-në, për të cilën ata pretendojnë se ndihmoi në financimin e paketës së transfertave prej shumë milionë eurosh që e joshi atë nga Barcelona.

Gjyqtarët në Luksemburg nuk ishin dashamirës. Tifozët nuk janë rivalët ekonomikë të PSG-së, thanë ata, dhe as nuk mund të pretendojnë se janë një “palë e interesuar” në mbrojtjen e vlerave të futbollit dhe sportit si një e mirë e përbashkët, pasi ata nuk tregojnë se si dëmi i supozuar i prek ata personalisht. Gjykata tha gjithashtu se “nuk ka juridiksion të lëshojë urdhra” për të urdhëruar institucionet e Bashkimit Evropian të ndërmarrin veprime siç duan tifozët.

Vendimi mbështet refuzimin e Komisionit për të pranuar ankesat për transferimin.

Transferimi i Messit nxiti një debat mbi përpjekjet e klubeve kryesore për të formuar një ligë të shkëputur që është përhapur në gjykatat e BE-së. Gjykata e Drejtësisë duhet të vendosë këtë vit nëse organet drejtuese të futbollit mund të frenojnë klubet.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.