AKTUALITET

“Pothuajse e gjithë” gruri ukrainas arrin në vendet evropiane/ Putin: Kjo është e padrejtë!

17:00 - 19.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar se “pothuajse e gjithë” drithi ukrainas i dërguar në bazë të një marrëveshjeje të mbështetur nga OKB për të lehtësuar një krizë globale ushqimore po arrinte në vendet e pasura evropiane, një akuzë e mohuar nga Ukraina.
Putin tha të mërkurën se eksporti ukrainas i grurit po ndihmonte vendet më të pasura evropiane në kurriz të botës në zhvillim.

“Pothuajse e gjithë drithi i eksportuar nga Ukraina nuk dërgohet në vendet më të varfra në zhvillim, por në vendet e BE-së”, tha ai në një forum ekonomik në portin rus të Paqësorit, Vladivostok.

Por ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba në një deklaratë mohoi pretendimet e bëra nga Putin, i cili urdhëroi forcat e tij të pushtonin Ukrainën në shkurt, duke çuar në ndërprerje në eksportet e grurit. Si Ukraina ashtu edhe Rusia janë dy nga eksportuesit më të mëdhenj të grurit dhe drithërave të tjera.

“Në total, dy të tretat e anijeve të dërguara drejtohen në Azi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme”, tha Kuleba, duke shtuar se rikuperimi i eksporteve të ushqimit ukrainas përmes “korridorit të grurit” pati një efekt pozitiv në uljen e çmimeve. si në gusht, pas përfundimit të dërgesave të para, çmimet e grurit ranë me të paktën pesë për qind.

“Falsirat e rusëve për dërgimin e grurit ukrainas vetëm në Evropë thjesht nuk korrespondojnë me realitetin”, tha Kuleba.

I krijuar për të ndihmuar në lehtësimin e çmimeve globale të ushqimit duke rritur furnizimet, pakti ka qenë përparimi i vetëm diplomatik midis Moskës dhe Kievit në më shumë se gjashtë muaj luftë.

Duke vepruar si “kolonialistë”

Por Putin tha se marrëveshja po dërgonte grurë, plehra dhe ushqime të tjera në Bashkimin Evropian dhe jo në vendet në zhvillim.

Ai akuzoi vendet evropiane se sillen si “kolonialiste” dhe tha se ata “thjesht mashtruan edhe një herë vendet në zhvillim”.

“Me këtë qasje, shkalla e problemeve ushqimore në botë vetëm do të rritet”, tha udhëheqësi rus.

“Ndoshta duhet të mendojmë për kufizimin e eksportit të grurit dhe produkteve të tjera përgjatë kësaj rruge?” ai pyeti.

Por të dhënat e përpiluara nga një qendër e përbashkët në Stamboll që monitoron marrëveshjen e korrikut treguan pak më shumë se një e treta e grurit të dorëzuar në vendet evropiane dhe 20 për qind të tjera që mbërrinin në Turqi. Spanja dhe Egjipti janë gjithashtu përfitues të mëdhenj të grurit, treguan të dhënat.

Ai gjithashtu tregoi se 30 për qind arritën në “vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme të ulëta” në të gjithë botën.

“Unë nuk mendoj se shpjegimi rus për këtë çështje të veçantë pasqyron realitetin në terren,” tha Tarik Oguzlu, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Aydin të Stambollit.

“Unë mendoj se rusët po ndiejnë një ekspozim në rritje ndaj sulmeve të Ukrainës ditët e fundit, dhe gjithashtu evropianët po rrisin presionin ndaj Rusisë, kështu që mendoj se udhëheqja ruse mund të ketë vendosur të gjejë një mënyrë për të shkaktuar dëme [duke pasur parasysh] këtë sulm në rritje”, tha ai për Al Jazeera.

Më shumë dërgesa pritet të fillojnë të mbërrijnë në pjesët e goditura nga uria të Afrikës dhe Lindjes së Mesme nën Programin Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP), zbatimi i të cilit sapo po fillon.

Përpjekja e veçantë për lehtësimin e urisë e udhëhequr nga WFP është e përqendruar në dërgimin e grurit dhe misrit në Afrikë dhe pjesë të tjera të botës që vuajnë nga mungesa.

Anija e parë e ngarkuar nga OKB u ankorua në Xhibuti më 30 gusht si pjesë e një përgjigje ndaj thatësirës që ka kapluar Bririn e Afrikës.

Një anije e dytë e OKB-së arriti në Turqi javën e kaluar. Gruri tani po bluhet në miell dhe më pas do të ngarkohet në një anije të re dhe do të dërgohet në Jemen në një datë të pazbuluar.

“Një anije e tretë e karteruar nga WFP është ankoruar sot në Stamboll duke planifikuar të shkojë në Ukrainë dhe të mbledhë një ngarkesë të mëtejshme gruri,” tha qendra e Stambollit.

“Ne duhet ta shohim [këtë] si pjesë të një loje më të madhe gjeopolitike. Është pjesë e një tit për tat [situata],” shpjegoi Oguzlu. “Më duket disi e fabrikuar ideja se anijet ukrainase po synojnë kombe të tjera përveç atyre në Jugun Global”.

Por Moska ka shprehur zhgënjimin në rritje me mënyrën se si po zbatohej marrëveshja.

Një amendament i marrëveshjes gjithashtu i lejoi Rusisë të kishte akses të hapur në dërgesat e plehrave dhe të hiqeshin disa sanksione ekonomike për ta lejuar atë të eksportonte drithërat e saj.

OKB-ja e përshëndeti marrëveshjen si shansin më të mirë në botë për të lehtësuar një krizë akute globale të ushqimit të nxitur nga bllokada e drithërave në Detin e Zi.

Marrëveshja e korrikut e ndërmjetësuar me ndihmën e Turqisë është e vlefshme për 120 ditë dhe mund të rinovohet automatikisht pa negociata të mëtejshme.

Megjithatë, kërkon që Moska dhe Kievi të nënshkruajnë një zgjatje.

Putin tha se shpresonte se “situata do të përmirësohet disi”.

“Ne do të vazhdojmë të insistojmë që e gjithë kjo çështje me eksportin e drithit dhe ushqimit tonë të drejtohet kryesisht drejt tregjeve në zhvillim”, tha ai.

Al Jazeera

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.