AKTUALITET

Hije e rëndë mbi shefen e KE-së, Kina sulmon von der Leyen për komente të zjarrta kundër Pekinit

20:22 - 31.03.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ursula von der Leyen nuk po bën miq në Kinë.
Presidentja e Komisionit Europian nuk ‘goditi’ në fjalimin e të enjtes për Kinën – duke shkaktuar reagime nga diplomatët kinezë.

Fu Cong, ambasadori i Kinës në Bashkimin Evropian, tha të premten se ishte “pak i zhgënjyer”.

“Ai fjalim përmbante shumë keqinterpretime të politikave kineze dhe pozicioneve kineze”, i tha Fu transmetuesit shtetëror CGTN.

“Kushdo që e shkroi atë fjalim për Presidenten von der Leyen nuk e kupton vërtet Kinën ose shtrembëroi qëllimisht pozicionet kineze”, shtoi ai.

Në një fjalim të ashpër të mbajtur të enjten, kreu i Komisionit Evropian i bëri thirrje Evropës që të jetë “më e guximshme” ndaj Kinës, duke argumentuar se Pekini është bërë “më represiv brenda dhe më këmbëngulës jashtë vendit”.

Për herë të parë, von der Leyen dha sugjerime se BE-ja mund t’u japë fund përpjekjeve të gjata për të arritur një marrëveshje të madhe tregtare me Kinën.

E njohur si Marrëveshja Gjithëpërfshirëse për Investimet (CAI), marrëveshja tregtare u arrit në vitin 2020, por më pas u bllokua nga Parlamenti Evropian pasi disa eurodeputetë u goditën nga sanksionet nga Pekini.

“Ne duhet të pranojmë se bota dhe Kina kanë ndryshuar në tre vitet e fundit – dhe ne duhet të rivlerësojmë CAI në dritën e strategjisë sonë më të gjerë të Kinës”, tha von der Leyen.

Wang Lutong, drejtor i përgjithshëm për çështjet evropiane në ministrinë e jashtme kineze, paralajmëroi se BE-ja po luante një lojë të rrezikshme.

“Pala #BE flet shumë për të mos rrezikuar kohët e fundit”, shkroi Wang në llogarinë e tij personale në Twitter. “Nëse ka ndonjë rrezik, është rreziku i lidhjes së tregtisë me ideologjinë dhe sigurinë kombëtare dhe krijimi i konfrontimit në bllok”.

Von der Leyen do të udhëtojë në Pekin me presidentin francez Macron javën e ardhshme, ku pritet të takohet me presidentin kinez Xi Jinping.

“Ne shpresojmë që në vizitën e saj në Kinë dhe në dialogun e saj me liderët kinezë, ajo do të jetë në gjendje ta kuptojë më mirë Kinën”, tha të premten Fu, ambasadori kinez në Bruksel.

Gazeta Shqiptare 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.