AKTUALITET

Shefi i OBSH-së paralajmëron: Të përgatitemi për sëmundje edhe më vdekjeprurëse se Covid

20:26 - 23.05.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se bota duhet të përgatitet për pandeminë e ardhshme, e cila mund të jetë “madje edhe më vdekjeprurëse” se pandemia COVID-19.
Në një takim të Asamblesë Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë, Zvicër, të hënën, drejtori i përgjithshëm Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus dha një alarm se pandemia COVID-19 është larg të qenit të përfunduar.

“Kërcënimi i shfaqjes së një varianti tjetër që shkakton rritje të reja sëmundjesh dhe vdekjesh mbetet”, tha Dr. Tedros. “Dhe kërcënimi i një patogjeni tjetër që shfaqet me potencial edhe më vdekjeprurës mbetet”.

Megjithatë, OBSH kohët e fundit deklaroi se pandemia COVID-19 nuk është më një emergjencë shëndetësore.

“Kur të trokasë pandemia e ardhshme – dhe do të ndodhë – ne duhet të jemi gati të përgjigjemi me vendosmëri, kolektivisht dhe në mënyrë të barabartë”, shtoi ai.

“Ne nuk mund ta heqim këtë kanaçe poshtë rrugës”, tha Dr. Tedros në një fjalim drejtuar vendeve anëtare të OBSH-së. “Nëse ne nuk bëjmë ndryshimet që duhen bërë, atëherë kush do t’i bëjë? Dhe nëse nuk i bëjmë tani, atëherë kur?”


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.