Kryesore

Një tjetër Ferrari unik prodhohet nga marka italiane për një klient të pasur, ja vlera e këtij modeli të veçantë

09:26 - 27.10.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Departamenti i Projekteve Speciale të Ferrarit ka zbuluar krijimin e tij të fundit, të koduar SP-8, duke qenë një model i veçantë i ndërtuar ekskluzivisht për një klient të zgjedhur të kompanisë nga Maranello.
SP-8 bazohet në F8 Spider, duke mbajtur disa elementë, kryesisht mekanikë, siç është motori i fuqishëm 3.9-litërsh me dy turbo V8, i cili prodhon 720 kuaj fuqi. Ndër veçoritë e veçanta të SP-8 spikat trupi i ridizajnuar me fibër karboni.

Pjesa e përparme tregon një përfundim të dukshëm karboni, duke krijuar një efekt vizualisht të mrekullueshëm, ndërsa pjesa përpara përmban një grilë alumini të derdhur me gjerësi të plotë të bërë nga një kallëp i printuar në 3D, si dhe mbulesa të veçanta të fenerëve dhe buzë që të kujtojnë modelet klasike të Ferrarit si F40.

Në pjesën e pasme, SP-8 përfshin tubacionet katrore nga 296 GTB dhe pajisje ndriçimi të huazuara. Në brendësi, pulti ruan arkitekturën bazë të F8, por ndërruesi për kutinë e marsheve adopton një pamje retro që të kujton SF90 Stradale.

 

 

Krijimi unik ka një konfigurim kabriolet, që e bën përvojën e drejtimit unike. Flitet se pronari i porosisë me origjinë nga Tajvani ka paguar një shumë afër 2 milionë euro.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.