BLUETOOTH

E trishtë/ Fitoi çmimin më të rëndësishëm në art, ndahet nga jeta aktori i njohur

22:59 - 30.03.24 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një lajm i trishtë ka ardhur nga bota e artit! Aktori Louis Gossett Jr., i pari njeri me ngjyrë që fitoi një Oscar për aktorin dytësor dhe një fitues Emmy për rolin e tij në mini-serialin kryesor televiziv “Roots”, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.
Kushëriri i parë i Gossett, Neal L. Gossett i tha Associated Press se aktori vdiq në Santa Monica, Kaliforni. Një deklaratë nga familja tha se Gossett vdiq të premten në mëngjes, por nuk tregoi shkakun e vdekjes.

Kush Louis Gossett Jr?

Gossett u bë i treti i nominuar për Oscar-in e Zi në kategorinë e aktorit dytësor në vitin 1983. Ai fitoi për interpretimin e tij si instruktori frikësues i stërvitjes marine në “An Officer and a Gentleman” përballë Richard Gere dhe Debra winger. Ai gjithashtu fitoi një Golden Globe për të njëjtin rol.

“Më shumë se çdo gjë, ishte një afirmim i madh i pozicionit tim si një aktor me ngjyrë”, shkroi ai në kujtimet e tij të vitit 2010, “Actor and a Gentleman”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.