Bota

Falimentoi për shkak të pandemisë, ky është aeroporti i madh që do të mbyllet në mars 2021

15:47 - 23.11.20 gsh

Tani që operon si një terminal në aeroportin e ri BER, ish-aeroporti Schönefeld është vendosur të ndalojë operacionet në Mars 2021 në një përpjekje për të ulur kostot.Meqenëse aeroporti i Berlinit të Brandenburgut (BER) u hap pas një vonese nëntë vjeçare më 31 tetor, Aeroporti Schönefeld (SXF) automatikisht u bë Terminali 5 i BER.

Por, në dritën e zvogëlimit të numrit të pasagjerëve, Schönefeld pritet të mbyllet në Mars 2021, transmeton albinfo.ch.

Sidoqoftë, ish-aeroporti – i njohur për të qenë një qendër për fluturimet me zbritje në jug të Berlinit – fillimisht do të mbyllet për një vit, përpara se komiteti i aeroportit BER të shqyrtojë nëse do ta mbajë të mbyllur përgjithmonë.

“Ne duhet të mendojmë nëse kemi vërtet nevojë për T5 në 2021,” tha shefi i aeroportit Lütke Daldrup. Ai vuri në dukje se trafiku i aeroportit në Berlin në vitin 2020 ka qenë vetëm një e dhjeta e asaj që ishte viti më parë.

“Të gjithë aeroportet gjermanë së bashku presin një rënie të fitimeve me 75 përqind në vitin 2020 dhe një rënie prej 65 përqind në 2021 krahasuar me 2019,” i tha Daldrup të Berlinit të Berliner Morgenpost.

Trafiku i fluturimeve aktualisht po përjeton një rënie dramatike si në pranverë, mes një bllokimi më të rreptë në Gjermani, tha Daldrup.

Trafiku ajror përjetoi një ringjallje të shkurtër gjatë verës, megjithatë, kjo është arsyeja pse aeroporti i Tegel u mbajt i hapur disa muaj më gjatë sesa ishte planifikuar fillimisht.

Nga ana jetër, linjat ajrore zbritëse Ryanair dhe WizzAir janë veçanërisht të prekura nga lëvizja, njoftoi Morgenpost, pasi atyre do t’u duhet të paguajnë tarifa më të mëdha për të parkuar në BER të modernizuar.

Sipas llogaritjeve aktuale, kompania e aeroportit të BER ka nevojë për 500-550 milion euro të tjera për vitin e ardhshëm, siç tha së fundmi senatori i financave Matthias Kollatz i Social Demokratëve të qendrës së majtë.

Daldrup tha se për këtë arsye nuk priste shumë rezistencë ndaj mbylljes së Schönefeld, e cila ndodhet rreth 20 kilometra në jug të qendrës së Berlinit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.