AKTUALITET

Pse Kaliningradi është i rëndësishëm për Rusinë dhe pse mund ta sjellë atë në konflikt me NATO-n

21:13 - 22.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

A mund të jetë Kaliningradi pika tjetër e tensionit në marrëdhëniet Rusi-Perëndim?
Lufta e Dytë Botërore i la trashëgim Bashkimit Sovjetik këtë territor të vogël (dy herë më të madh se Kreta) me rëndësi strategjike, i cili u shkëput nga Rusia pas rënies së BRSS. Provinca e pasur dhe e industrializuar e gjeti veten të rrethuar, duke rritur zhgënjimin e Moskës.

Megjithatë, marrëveshja e vitit 2002 me BE-në siguroi komunikim të pandërprerë midis Rusisë dhe enklavës, pavarësisht nga fakti se (dy vjet më vonë) korridori midis Bjellorusisë gjithmonë miqësore dhe Kaliningradit, Swalki Pass, ishte tashmë brenda territorit të BE-së por edhe NATO-s.

Kjo rrit rëndësinë strategjike të rajonit për Rusinë, por edhe interesin e Perëndimit për atë që po ndodh atje. Mjafton t’i hidhni një sy fluturimeve ushtarake dhe do të zbuloni se çdo ditë territori i izoluar i Rusisë “rrethohet” nga avionët e zbulimit dhe, në fakt, para pushtimit të Ukrainës.

Rusia ka qenë gjithmonë kundër pranisë së NATO-s rreth territorit të saj dhe aq afër saj. Ndoshta – ai nuk e ka pranuar, sigurisht – ai ka instaluar edhe armë bërthamore në enklavë, ku tashmë mban një prani shumë të rëndësishme ushtarake.

Në fillim të javës, Lituania vendosi të bllokojë kalimin e mallrave ruse që i nënshtrohen sanksioneve në territorin e izoluar, duke zemëruar Moskën. Autoritetet e Kaliningradit pretendojnë se ndalimi mbulon 50% të mallrave të importuara nga Rusia nga provinca, pra makineri të rënda, pjesë këmbimi dhe lëndë të para. Agjencia TASS pretendoi se transportet e ushqimit ishin gjithashtu të bllokuara.

Lituania këmbëngul se është thjesht në përputhje me sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë për pushtimin e Ukrainës dhe Brukseli e mbështeti menjëherë. Lituania po nxiton të thotë se produktet e pasanksionuara do të vazhdojnë të transportohen nga Swalki – pjesa tjetër mund të transportohet nga deti.

Në këtë kontekst, Moska foli për një embargo që shkel të drejtën ndërkombëtare. Sekretari rus i Këshillit të Sigurimit Nikolai Patrushev shkoi në Kaliningrad dhe foli drejtpërdrejt për “aktin armiqësor”. Ai foli qëllimisht në mënyrë të paqartë për masat e duhura, shumë nivele që Moska po përgatit në përgjigje të Lituanisë.

Kjo klimë kërcënimesh më pak të njohura kundër Lituanisë, një vend anëtar i NATO-s, ngre gjithashtu nenin 5 të Aleancës për një përgjigje kolektive në rast të një sulmi. Këtë e kujtoi Uashingtoni të martën. Në çdo rast, ky do të jetë një përshkallëzim shumë serioz i konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit. Sulmi ndaj NATO-s tani do të jetë i drejtpërdrejtë dhe Vladimir Putin e di këtë, ashtu si edhe pala tjetër.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.