AKTUALITET

Shihni “diamantet” që gjenden në llogarinë e deputetëve dhe ish-ministrave

17:28 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Të tjerë preferojnë aksione dhe fonde të përbashkëta dhe të tjerë pasuri të paluajtshme apo edhe vlera më tradicionale. Arsyeja për “diamantet” që gjenden në epshet e politikanëve, deputetëve aktualë dhe ish-deputetëve, ministrave dhe krerëve të pushtetit vendor shpjegohet nga mediat greke.
Ish-deputeti i SYRIZA-s, Nikos Manios, prej vitit 2008 ka hapur një ‘dollap’ në bankë ku, siç shprehet në dëshirën e tij për vitin 2020, ruan 15 mijë paund ari dhe bizhuteri nga trashëgimia e vjehrrës. Deputeti i MeRA25 Kleon Grigoriadis ka pjesëmarrje në pronat e Mykonos, njëra prej të cilave ka një pishinë prej 100 m2.

Deputeti i PD-së së Argolidës, Giannis Andrianos deklaron në dëshirën e tij traktorin që ka blerë në vitin 1994. Deputeti i Rethymnos, Giannis Kefalogiannis, ka pjesëmarrje në aksione dhe fonde të përbashkëta me vlerë 1.2 milionë euro nga trashëgimia. Sekretari i MERA 25, Giannis Varoufakis, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë, Pavlos Polakis dhe ish-ministri i Zhvillimit Rural, Spilios Libanos, deklarojnë varka ose mjete të tjera.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.