BOTA

Zelensky pas marrjes së statusit të vendit kandidat për në BE nga Ukraina: Një moment unik dhe historik

21:05 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka reaguar pasi vendi që ai drejton mori sot formalisht statusin e vendit kandidat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.
Ukrainës dhe Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, lideri ukrainas falenderon liderët e BE-së që i dhanë sot Ukrainës statusin e vendit kandidat.

Ky hap për Zelensky-n është historik dhe unik për marrëdhëniet Ukrainë-BE. Presidenti ukrainas falenderoi presidentin e Këshillit të Evropës Charles Michel, dhe presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por edhe liderët e tjerë të BE-së për mbështetjen.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.