BOTA

Një basketbolliste në këmbim të ‘Tregtarit të vdekjes’/ Rusia gati të kryejë shkëmbimin ‘e çmendur’ me të burgosurën amerikane!

11:12 - 01.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Kremlini duket se është i interesuar për një marrëveshje shkëmbimi të të burgosurve që do të lironte yllin e basketbollit amerikan Brittney Griner në këmbim të lirimit të një tregtari rus të armëve, sipas The New York Times.
Zyrtarët rusë kanë bërë presion për lirinë e Viktor Bout për vite me radhë dhe mediat ruse e kanë lidhur drejtpërdrejt rastin e tij me atë të  Griner.

Griner, një olimpike e dyfishtë ari dhe ylli i Phoenix Mercury, u arrestua në një aeroport të Moskës ku dyshohet se mbante disa fishekë vaji kanabisi.

Bout, i njohur si “Tregtari i vdekjes”, po vuan një dënim federal 25-vjeçar për komplot për t’u shitur armë njerëzve që thanë se planifikonin të vrisnin amerikanë.

Disa media ruse, si agjencia shtetërore e lajmeve Tass, kanë pohuar se bisedimet me Uashingtonin për një shkëmbim të mundshëm tashmë janë duke u zhvilluar, gjë që zyrtarët amerikanë nuk do ta konfirmojnë.

Griner do të dalë sot në gjykatë për fillimin e gjyqit të saj. Zyrtarët rusë thonë se gjetën fishekë vape që përmbanin gjurmë vaji hashashi në bagazhin e saj, por qeveria amerikane thotë se ajo ishte “arrestuar gabimisht”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.