AKTUALITET

Ministri francez i akuzuar për përdhunim largohet nga qeveria e Macron, fillojnë tensionet politike në Paris

17:49 - 04.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Damien Abad, ministri i solidaritetit i emëruar së fundmi në Francë, po lë punën e tij në një riorganizim paszgjedhor, njoftoi Elysée të hënën në mëngjes.
Abad u përball me akuza për përdhunim, ose tentativë përdhunimi, nga shumë gra në javët e fundit, të cilat ai i ka mohuar. Autoritetet kanë hapur hetime kundër Abad.

Abad, ish-ministri për solidaritetin dhe personat me aftësi të kufizuara, do të zëvendësohet nga Jean-Christophe Combe, kreu i Kryqit të Kuq Francez.

Të hënën, TV francez BFMTV raportoi se një grua tjetër dëshmoi kundër Abad.

Gjatë fjalimit të dorëzimit, Abad tha se ishte e preferueshme të linte punën e tij “përballë shpifjeve të ndyra të orkestruara me një agjendë”. Ai tha gjithashtu se u largua nga ministria me “keqardhje të madhe”, duke shtuar se prezumimi i tij i pafajësisë u shpërfill. Abad shtoi se tani do të fokusohet në ndjekjen e punës së tij në parlamentin francez, ku do të jetë ende deputet.

Qeveria e re do të mblidhet të hënën në orën 16:00. për mbledhjen e parë të kabinetit. Shumica e ministrave nga qeveria pas rizgjedhjes së Macron po i mbajnë vendet e tyre të punës.

Clément Beaune, ministri i Francës për çështjet evropiane, do të marrë portofolin e transportit. Ai zëvendësohet nga kryeekonomisti i OECD-së, Laurence Boone.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të emërojë ish-ministrin e tij të shëndetësisë, Olivier Véran si zëdhënës të qeverisë, i ngarkuar për “rinovimin demokratik”. Véran e drejtoi Francën përmes pandemisë COVID-19 gjatë mandatit të tij si ministër i shëndetësisë. Francois Braun do të emërohet si ministri i ri i shëndetësisë i Francës.

Olivia Grégoire, e cila mbajti për pak kohë postin e zëdhënëses, do të trashëgojë portofolin e tregtisë dhe SME-ve.

Chrysoula Zacharopoulou — një ish-deputete e Renew Europe dhe gjinekologe, e cila gjithashtu u përball me akuza për përdhunim nga pacientët, po qëndron në qeveri si ministre e re e zhvillimit ndërkombëtar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.