AKTUALITET

“Polici goditi për vdekje vajzën e mitur”/ Daily Mail: Mirela Kumbaro ia hodhi fajin për tragjedinë Arjan Tases dhe shefit të policisë kombëtare

14:57 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Vajza britanike 7-vjeçare vritet në çast kur goditet nga helikat e skafeve teksa luante në det gjatë pushimeve familjare në Shqipëri.
Një vajzë 7-vjeçare britanike ka humbur jetën në një aksident të tmerrshëm me skaf teksa ishte me pushime me prindërit e saj në Shqipëri.

Vajza, e quajtur Jonada Avdia, ishte duke luajtur në det pranë plazhit të Potamit, në jug të vendit, të martën rreth orës 14:00 kur u vra.

Jonada, e cila jetonte me babanë me origjinë shqiptare Bledarin dhe nënën e saj në Barking, në lindje të Londrës, u plagos për vdekje kur polici që ishte jashtë detyrës, Arjan Tase, kaloi me një skaf në një zonë të caktuar për notarët dhe e goditi atë.

Policia thotë se Tase – i cili është arrestuar – po merrte anëtarët e familjes së tij nga Porto Palermo në Potam kur ndodhi aksidenti.

Ata thonë se ai kaloi me makinë nëpër një zonë të destinuar vetëm për notarët, e cila ishte e shënuar qartë me shenja, dhe deri në plazh.

Pasi zbriti të afërmit e tij, ai e futi varkën përsëri në ujë në të njëjtën zonë, më pas goditi Jonadën teksa ajo luante rreth 15 metra larg bregut.

Tehet rrotulluese të helikës së varkës “shkaktuan lëndime serioze që çuan në humbje të menjëhershme të jetës”, tha një zëdhënës i policisë.

Tase tani po hetohet për ‘vrasje nga pakujdesia’ ndërsa 15 oficerë policie që duhet të ruanin ujin atë ditë janë pushuar nga puna.

Tase, mësohet se është shef policie nga qyteti i Elbasanit, do të dalë sot në gjykatën e Vlorës.

Me qindra qirinj dhe lule janë vendosur aty ku humbi jetën Jonada, si dhe para Kryeministrisë.

Protestat kanë shpërthyer gjithashtu në të gjithë vendin të zemëruar për vdekjen, me dhjetëra marshues që u përleshën dje me policinë në kryeqytetin e Tiranës.

Ata janë thirrur për dorëheqjen e ministrit të brendshëm, kreut të policisë dhe ministrit të turizmit – duke akuzuar shtetin për vrasjen e Jonadës, thonë mediat lokale.

Është aksidenti i tretë i tillë që ndodh në plazhet e Shqipërisë këtë verë.

Një çift u plagos nga një skaf në plazhin e Jalës, gjithashtu në jug të Shqipërisë, muajin e kaluar – ndërsa një fëmijë i dytë shtatë vjeçar u plagos në një aksident vetëm dy ditë më vonë.

Mirela Kumbaro, ministrja e Turizmit, ka hedhur fajin për aksidentin tek Arjan Tase dhe shefi i policisë kombëtare.

Ajo tha për Albanian Daily News: “Një engjëll nuk është më mes nesh për shkak të marrëzisë së një njeriu që ka thyer çdo ligj, çdo rregull dhe çdo normë me pasoja tragjikisht të pakthyeshme.

“Me vetëdije se nuk ka fjalë që të shërbejnë si ngushëllim për prindërit, familjen për tragjedinë që pësuan, kërkesa i shkon drejtësisë për të bërë punën e saj, pa kompromis, me dënim maksimal për këdo që shkel ligjin.

“Kërkesa i shkon edhe policisë së shtetit, çdo punonjësi të saj në territor, që të jetë në nivelin e vigjilencës dhe ndëshkimit që u vendos uniforma.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.