AKTUALITET

Edhe miqtë e Rusisë po mërziten për luftën e saj!

15:30 - 25.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Në kohën kur ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov doli në skenë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë javë, ai dhe vendi i tij kishin humbur tashmë një pjesë të madhe të audiencës.
Gjatë gjithë mbledhjes vjetore, liderët botërorë kishin shprehur shqetësim të thellë, nëse jo dënim të drejtpërdrejtë për luftën e Rusisë në Ukrainë. Edhe disa vende që kanë qëndruar miqësore me Kremlinin kërkuan një armëpushim ose mënyra të tjera për t’i dhënë fund krizës. Pak i ofruan fjalë ngushëllimi Rusisë. Dhe presidenti rus Vladimir Putin, i cili nuk mori pjesë në UNGA, nuk i bëri asnjë nder vetes kur njoftoi në mes të javës se po përshkallëzonte betejën dhe madje mund të përdorte armë bërthamore.

Pakënaqësia në rritje globale me Rusinë ishte e vështirë të mungonte. Një diplomat i lartë amerikan tha për POLITICO se disa zyrtarë të huaj refuzuan ftesat ruse për t’u takuar në hapjen e OKB-së javën e kaluar duke pasur parasysh optikën. “Karta e tyre e kërcimit nuk ishte shumë e plotë”, tha diplomati.

Por tani për tani, është më shumë një ndryshim i tonit sesa çdo gjë e prekshme që mund të shtojë presion mbi Kremlinin ekonomikisht ose ushtarakisht – shumë vende ende mbështeten te Rusia për furnizimet me naftë dhe gaz. Lavrov, për shembull, dukej se e kuptoi këtë, dhe kështu diplomati veteran nuk u përmbajt në fjalimin e tij të shtunën.

Ai këmbënguli se lufta e Moskës ishte e drejtë dhe se Rusia po mbronte veten dhe rusishtfolësit me bazë në Ukrainë kundër një regjimi neo-nazist në Kiev – një pretendim që nuk bazohet në realitet. Ai fajësoi sanksionet e SHBA-së dhe Evropës për rritjen e pasigurisë ushqimore – një pretendim që Perëndimi e mohon – jo, për shembull, përpjekjet e Rusisë për të bllokuar dërgesat e drithërave të Ukrainës. Ai gjithashtu e cilësoi zgjerimin e NATO-s si një kërcënim që Kremlini nuk mund ta injoronte.

“Jam i bindur se çdo shtet sovran, që respekton veten do të bënte të njëjtën gjë në vendin tonë, një shtet që e kupton përgjegjësinë e tij ndaj popullit të tij”, tha Lavrov, një njeri që shpesh përshkruhet nga vëzhguesit e punëve të jashtme si “dinak”. Në veçanti, ai kritikoi Shtetet e Bashkuara, mbështetësin më kritik të Ukrainës, për rolin e tyre si një “hegjemon” që minon rregullat globale që ajo pretendon të mbështesë. “Emërtoni një vend ku Uashingtoni ndërhyri me forcë dhe ku, si rezultat i kësaj, jeta u përmirësua”, tha Lavrov.

Sfidimi i Lavrov, megjithatë, nuk e ndryshon realitetin e pakëndshëm për Rusinë që po bëhet gjithnjë e më i dukshëm: disa nga aleatët e saj më të vendosur po vënë në pikëpyetje mençurinë e luftës së saj në Ukrainë, e cila i ka dhënë Rusisë një sërë humbjesh të mëdha territoriale ditët e fundit.

 

Ndryshimi i tonit u bë i dukshëm në ditët para mbledhjes së OKB-së të liderëve botërorë në Nju Jork.

Gjatë një samiti të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Uzbekistan në fillim të këtij muaji, Putin u takua me udhëheqësin kinez Xi Jinping dhe kryeministrin indian Narendra Modi. Udhëheqësi rus pranoi se shoku autokrat Xi – kombi i të cilit është ndoshta miku më i rëndësishëm i Rusisë – kishte ngritur “pyetje dhe shqetësime” në lidhje me luftën në Ukrainë. Udhëheqësi indian, ndërkohë, thuhet se i tha Putinit se “epoka e sotme nuk është një epokë lufte”, të cilën disa e konsideruan si një qortim të kujdesshëm.

Më pas erdhi UNGA, e cila u ofroi edhe më shumë vendeve një platformë për të shprehur zhgënjimin e tyre. “Koha ishte e rastësishme”, tha një diplomat i lartë amerikan për takimin vjetor, i cili zakonisht mbahet në shtator.

Disa vende nuk donin të shmangnin temën e Ukrainës, veçanërisht ato me popullsi të goditur nga mungesa e ushqimit dhe energjisë dhe rritja e çmimeve si rezultat i luftës, për të mos përmendur ndryshimet klimatike dhe pandeminë Covid-19. Vendet e Amerikës Latine dhe Afrikane, në veçanti, kanë vuajtur, por, për arsye historike dhe ekonomike, shumë nga të njëjtat vende janë të prirur të shmangin mbajtjen e hapur të anëve midis Rusisë dhe Perëndimit kur bëhet fjalë për Ukrainën.

Kështu që ata shpesh theksuan pasojat negative globale të luftimeve.

“Vazhdimi i armiqësive rrezikon jetën e civilëve të pafajshëm dhe rrezikon sigurinë ushqimore dhe energjitike të miliona familjeve në rajone të tjera, veçanërisht në vendet në zhvillim”, paralajmëroi Ministri i Jashtëm brazilian Carlos Alberto França.

Mungesa fizike e Putinit në OKB nuk ishte një surprizë, por ai i alarmoi të pranishmit duke njoftuar të mërkurën se po mobilizonte qindra mijëra trupa të tjera, po mbështeste referendumet për të “aneksuar” disa territore të Ukrainës dhe madje mund të përdorte armë bërthamore në përpjekjet e tij për të mposhtur Kievin. Kjo e fundit në veçanti zemëroi shumë liderë të huaj dhe tërhoqi një reagim veçanërisht të fortë nga vendet aleate të SHBA-së që e kanë mbështetur Ukrainën që në fillim.

Putini është duke u përfshirë në “kërcënime tronditëse”, tha Liz Truss, kryeministrja e re britanike. “Kjo nuk do të funksionojë”.

Për momentin, nuk ka pasur shkëputje të mëdha të prekshme me Moskën nga vende të tilla si India dhe Kina që vazhdojnë të mbushin arkat e Kremlinit duke blerë furnizime ruse të energjisë. Nëse Rusia do të vazhdojë të marrë atë nivel të ardhurash, mund të varet nëse shtetet evropiane që gjithashtu mbështeten ende tek Rusia për energjinë mund të bien dakord për kufizimet e çmimeve aktualisht në diskutim. Edhe nëse e bëjnë, kjo nuk do të thotë se blerësit e mëdhenj si në Nju Delhi apo Pekin do të shkojnë së bashku.

Thënë kështu, në botën e diplomacisë, ndryshimet në tonin dhe të folurit janë shpesh hapa kritikë drejt lëvizjeve më serioze, duke përfshirë reduktimin e lidhjeve ekonomike, thanë zyrtarët dhe analistët.

“Unë mendoj se ka pasur përparim të jashtëzakonshëm”, tha Jonathan Katz, një bashkëpunëtor i lartë me Fondin Marshall Gjerman të Shteteve të Bashkuara. “Është tepër e vështirë të bësh vendet që edhe diplomatikisht të ndryshojnë kursin, veçanërisht kur ato kanë interes të drejtpërdrejtë, marrëdhënie aktuale ose të gjata”.

Charles Kupchan, ish-zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, vuri në dukje se jo vetëm që Putin po përballet me pakënaqësi më të madhe globale, por ai po përballet me zemërimin në rritje në shtëpi për atë që ai ende e quan një “operacion special ushtarak”.

“Më shumë rusë po dalin në rrugë për të protestuar kundër luftës – dhe po largohen nga vendi për të shmangur shërbimin ushtarak”, tha Kupchan.

Shtetet e Bashkuara, partnerët e tyre evropianë, si dhe vetë Ukraina, shfrytëzuan pothuajse çdo mundësi që mundën gjatë OKB-së për të argumentuar se Ukraina ishte ana e duhur në atë që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e përshkroi si një luftë midis “të mirës dhe së keqes, dritës dhe errësirë”.

Ukraina ishte fokusi kryesor i fjalimit të Presidentit Joe Biden në UNGA, të cilin ai e mbajti disa orë pasi Putini zbuloi planet e tij të përshkallëzimit. Sekretari i Shtetit Antony Blinken e ngriti Ukrainën në çdo hap gjatë një serie të pafund takimesh me homologët globalë, përfshirë ministrin e jashtëm të Kinës. Orari i Blinken mbeti ndëshkues edhe pasi u rregullua në mënyrë që Blinken të mund të merrej me vdekjen e babait të tij 96-vjeçar të enjten. Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, ishte gjithashtu e gjithëpranishme në të gjithë OKB-në.

Lavrov pati takime gjithashtu, por – të paktën nga ajo që ishte në dispozicion publikisht – ishte një orar relativisht i dobët. Ato vende, delegatët e të cilëve në OKB u takuan me Lavrov, ishin zakonisht ato me marrëdhënie të dobëta me SHBA-në, si Kuba.

Lavrov gjithashtu dukej se synonte të shmangte takimet e drejtpërdrejta me homologët amerikanë dhe ukrainas. Gjatë një takimi të madh të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Ukrainën të enjten, Lavrov hyri vetëm për të dhënë komentet e tij – të cilat ishin sfiduese – dhe u largua shpejt më pas. Zyrtarët amerikanë thanë se kjo ishte vetëm një provë më shumë e izolimit në rritje rus.

Një ngjarje tjetër që zyrtarët amerikanë e panë si një ogur të mirë ishte votimi dërrmues i vendeve anëtare të OKB-së në favor të lejimit të Zelenskyy-t t’i drejtohej UNGA-së përmes një video-regjistrimi. Rregullat zakonisht kërkojnë që një lider botëror të paraqitet personalisht për të folur. Nëse nuk paraqiten, ministrat e tyre të jashtëm mund të flasin, por pas krerëve të shteteve.

Dan Baer, ​​ish-ambasador i SHBA-së në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, tha se ekipi i Biden ishte i zgjuar për të shpenzuar pjesën më të madhe të kohës në UNGA duke u fokusuar në çështjet transnacionale. Për shembull, Shtetet e Bashkuara pritën një konferencë mbi sigurinë globale të ushqimit në periferi të UNGA dhe njoftuan miliarda dollarë në fonde të reja amerikane për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës.

“Kjo nuk ishte një qasje “ju jeni ose me ne ose kundër nesh”, tha Baer, ​​tani me Carnegie Endowment for International Peace. “Ishte një qasje “ne jemi të shqetësuar për pasojat në sistemin global – na tregoni se çfarë po shihni”.

Sigurisht, një nga zhgënjimet e vazhdueshme për këtë javë të kaluar ishte me vetë Kombet e Bashkuara.

Organizmi botëror, veçanërisht Këshilli i Sigurimit i OKB-së, nuk po e përmbush premtimin e tij për të shërbyer si një forum për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve globale. Roli i Rusisë si një anëtar i përhershëm me veto të Këshillit të Sigurimit e ka bërë atë organ gjithnjë e më të parëndësishëm, një fakt i vështirë për t’u shpëtuar kur Putini trondit procedurat duke njoftuar se po përshkallëzon luftën në Ukrainë.

“Kur një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit shfrytëzon mundësinë për të dyfishuar shkeljen e Kartës së OKB-së gjatë Asamblesë së Përgjithshme me atë që ndihet si mosndëshkim, nuk do të thosha se kjo forcon efektivitetin e OKB-së”, tha Heather Conley, presidente e OKB-së. Fondi Gjerman Marshall i Shteteve të Bashkuara. “Ai përforcon dobësinë e tij si një organ zbatues”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.