AKTUALITET

“Ballkani i Hapur” dështon në Malin e Zi, jep dorëheqjen zv.kryeministrja

11:16 - 26.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Mali i Zi ka mbetur pa një politikë të jashtme kuptimplote dhe bilanci i politikës së jashtme të qeverisë është pothuajse po aq shkatërrues sa ai i brendshëm – integrimi evropian është në stanjacion, dhe në sytë e Brukselit, kapaciteti i ekzekutivit dhe shoqërisë për të përparuar në atë proces ka qenë minuar seriozisht.
Kështu ka thënë për “Vijesta” teoricieni politik Predrag Zenoviç, duke komentuar faktin se pas ministrive të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes, Ministrisë së Punëve të Evropës (PE) që nga dje i është “prerë koka”, pasi kreut të atij dikasteri dhe Zëvendëskryeministrja në mandatin teknik, Jovana Maroviç, ka dhënë dorëheqje nga ato pozita.

“Përgjegjësia për situatën në të cilën ndodhemi nuk është vetëm e Qeverisë, por është obligim i saj që të bëjë gjithçka për të dalë sa më shpejt nga kjo krizë. Marrëveshje, qeverisje e re, zgjedhje – në atë mënyrë apo tjetër, por sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi kriza vetëm sa po thellohet”, tha ai.

Maroviç dha dorëheqjen pasi i dorëzoi Qeverisë analizën e eurodeputetit për “Ballkanin e Hapur” (OB), i cili paralajmëron për pasojat e mundshme negative të hyrjes së mundshme të Malit të Zi në atë projekt rajonal.

Ajo dje nuk iu përgjigj thirrjeve dhe mesazheve të “Vijesti”, ndërsa në postimin në Facebook nuk saktësoi nëse është larguar nga Qeveria për shkak të analizave dhe ka dhënë dorëheqje nga posti i nënkryetares së Komitetit të Qytetarëve (GP). Maroviç kritikoi situatën aktuale në skenën politike, duke thënë se “përshpejtimi i rrugës evropiane” nuk është i mundur në kushtet kur palët thërrasin njëra-tjetrën përmes mediave se nuk kanë bërë asgjë, në vend që të merren vesh për çështjet kyçe.

Tema e OB-së para tri ditësh u azhurnua nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Bujqësisë , Vladimir Jokoviç, i cili tha se beson se kabineti aktual do të nënshkruajë aderimin në këtë iniciativë. Kryeministri në mandat teknik dhe drejtues i GP URA Dritan Abazoviç i cili mbështet projektin, tha dje se Jokoviç e ka bërë deklaratën si kreu i Partisë Popullore Socialiste (PKSH).

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.