BOTA

‘Zoti i do të gjithë fëmijët e tij ashtu siç janë’/ Papa Françesku: Homoseksualiteti nuk është krim

10:06 - 25.01.23 a.d
GSH APP Get it on Google Play

Papa Françesku kritikoi ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin dhe i quajti “të padrejtë”, duke thënë se “Zoti i do të gjithë fëmijët e tij ashtu siç janë” dhe u bëri thirrje peshkopëve katolikë që mbështesin ligjet që të mirëpresin njerëzit LGBTQ në kishë.
“Të jesh homoseksual nuk është krim”, tha Papa Françesku gjatë një interviste të martën për Associated Press, raporton AP News.

Françesku pranoi se peshkopët katolikë në disa pjesë të botës mbështesin ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin ose diskriminojnë komunitetin LGBTQ dhe ai vetë iu referua çështjes në termat e “mëkatit”. Por ai ia atribuoi qëndrime të tilla prejardhjes kulturore dhe tha se peshkopët në veçanti duhet t’i nënshtrohen një procesi ndryshimi për të njohur dinjitetin e gjithsecilit.

“Këta peshkopë duhet të kenë një proces konvertimi,” tha ai, duke shtuar se ata duhet të aplikojnë “butësi, ju lutem, siç ka Zoti për secilin prej nesh”.

Rreth 67 vende ose juridiksione në mbarë botën kriminalizojnë aktivitetin seksual të të njëjtit seks konsensual, 11 prej të cilave mund ose vendosin dënimin me vdekje. Ekspertët thonë se edhe aty ku ligjet nuk zbatohen, ato kontribuojnë në ngacmimin, stigmatizimin dhe dhunën ndaj personave LGBTQ.

 

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.