AKTUALITET

Kjo është dekada europiane e spiunazhit!

16:12 - 05.02.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Muajin e kaluar, dy vëllezër suedezë u dënuan për spiunazh për shërbimin e inteligjencës ushtarake të Rusisë, Drejtorinë kryesore të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse (GRU). Por dënimi i tyre është vetëm i fundit në një listë me rritje të shpejtë të rasteve të spiunazhit në të gjithë Evropën – dhe ndërsa Rusia qëndron pas shumicës së spiunazhit, spiunazhi kinez është gjithashtu në rritje.
Gjithnjë e më shumë, po fillon të duket sikur vitet 2020 mund të shndërrohen në “dekadën e spiunimit” të Evropës – njësoj si vitet 1980 të Amerikës.

Në vitet 1980, kishte mesatarisht shtatë deri në tetë dënime për spiunazh çdo vit në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë spiunët me ndikim të lartë si Jonathan Pollard që spiunoi për Izraelin, Anna Montes për Kubën dhe John Walker për Bashkimin Sovjetik. Dhe megjithëse personat më famëkeq të SHBA, Aldrich Ames në CIA dhe Robert Hanssen në FBI, të dy filluan tradhtitë e tyre në të njëjtën dekadë, ata përfundimisht u demaskuan shumë vite më vonë.

Në mënyrë të ngjashme, në një shqyrtim paraprak të çështjeve gjyqësore në Evropë që unë dhe një koleg ndërmorëm për Agjencinë Suedeze të Kërkimeve të Mbrojtjes (Sw. FOI), ne identifikuam 42 individë të ndryshëm të dënuar për spiunazh në Evropë nga viti 2010 deri në 2021, me 13 të tjerë në pritje të gjykimit, — 37 nga të dënuarit spiunonin për Rusinë.

Dhe numri është rritur në mënyrë dramatike.

Nga viti 2014 dhe 2018, dënimet për spiunazh u trefishuan në krahasim me ato midis viteve 2010 dhe 2013, duke arritur pothuajse gjashtë në vit. Dhe që kur filloi lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, këto shifra janë rritur: vetëm në vitin 2022, të paktën shtatë individë u dënuan për spiunazh për Rusinë dhe tre për Kinën.

Duke qenë se një dekadë më parë kishte vetëm një deri në dy dënime në vit në Evropë, kjo paraqet një ndryshim të qartë.

Është interesante se këto dënime kanë ndodhur kryesisht në Evropën veriore – veçanërisht në shtetet baltike, të cilat përfaqësojnë mbi 70 për qind të dënimeve pavarësisht se kanë më pak se 2 për qind të popullsisë së Evropës. Estonia veçanërisht ka arritur në përfundimin se mënyra më e mirë për të luftuar spiunazhin është ndjekja penale, duke thirrur nxitësin në një përpjekje për të penguar spiunët e mundshëm. Dhe megjithëse bindje të tilla përfaqësojnë thjesht majën e ajsbergut, pasi shumë vende preferojnë rezultate më diskrete të kundërzbulimit sesa akuzat e ngutshme, disa aleatë evropianë tani po miratojnë gjithashtu këtë qasje, e cila mund të shpjegojë pjesërisht kërcimin e madh të numrave.

Sidoqoftë, në një farë mënyre, numri i rasteve ka më pak rëndësi se kush po kryen në të vërtetë spiunimin dhe çfarë informacioni rrjedh nga ata.

Në mënyrë shqetësuese, rreth një e katërta e spiunëve evropianë të dënuar punonin për agjencitë e mbrojtjes ose të inteligjencës të vendeve të tyre. Këto nishane kishin më shumë akses në informacione të shkallës së lartë dhe të rëndësishme; ata ishin më të paguar dhe aktivë për më gjatë se të tjerët; rekrutuesit e tyre përdorën mjete tregtare më të përpunuara për t’i mbrojtur ata, duke përfshirë korrierët, takimet në vendet e treta, pikat e pashtershme dhe teknologjinë e përparuar; dhe ato ishin padyshim burimet më të vlerësuara – sepse ishin më të dëmshmet për Evropën.

Rasti suedez i muajit të kaluar i përshtatet mirë këtij modeli.

Sipas vendimit të gjykatës, vëllai i madh, Peyman Kia, punonte si për Shërbimin Suedez të Sigurisë (Sw. SÄPO) ashtu edhe për Shërbimin e Inteligjencës dhe Sigurisë Ushtarake (Sw. MUST), ku ai vodhi informacione të klasifikuara duke fotografuar ekranin e kompjuterit të tij. I alarmuar se kishte një nishan që i dorëzonte sekretet Rusisë, SÄPO u përqendrua te vëllai i madh – vëllai i tij më i vogël, Payam, vepronte kryesisht si korrier i tij. Ata u dënuan përkatësisht me burgim të përjetshëm dhe gati 10 vjet burg.

Megjithëse prokurorët nuk zbuluan detaje rreth informacionit të rrjedhur, dënimi sugjeron se ajo që iu dorëzua GRU-së ishte shumë e ndjeshme. Dhe në gjykatë, SÄPO tërhoqi paralele me gardianin e FBI-së, Robert Hanssen, spiunazhi i të cilit u përshkrua në një raport të Departamentit të Drejtësisë të SHBA si “ndoshta fatkeqësia më e keqe e inteligjencës në historinë e SHBA”.

Raste të tjera të profilit të lartë në Evropë para vitit 2021 tani përfshijnë një oficer të ushtrisë estoneze, një oficer të ushtrisë austriake, një oficer të kundërzbulimit portugez dhe një zyrtar të inteligjencës estoneze. Dhe duke parë përpara, thuhet se ka tashmë – vetëm dy vjet në këtë dekadë – hetime për një oficer të marinës italiane, një oficer të ushtrisë franceze, një ushtar gjerman dhe një oficer të inteligjencës gjermane, si dhe shtatë bullgarë me lidhje me shërbimet e tyre të sigurisë kombëtare dhe ushtarake.

Vitin e kaluar, raportet e hetimeve dhe rasteve të reja të spiunazhit në Evropë po vinin aq shpejt dhe të furishëm sa që ishte sfiduese edhe për të mbajtur gjurmët. Natyrisht, ky ritëm mund të jetë pjesërisht rezultat i luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, me shërbimet e sigurisë të Moskës që punojnë në mënyrë të tepruar dhe homologët e tyre perëndimorë që reagojnë në të njëjtën mënyrë.

Meqenëse shumica e këtyre rasteve dhe hetimeve në vazhdim duket se përfshijnë spiunazh të ndërmarrë në emër të GRU-së, megjithatë, ajo ngre gjithashtu pyetje nëse shërbimi i inteligjencës ushtarake të Rusisë mund të jetë komprometuar, ose nëse ato thjesht po tregohen të ngathët.

Për më tepër, ndërsa zyrtarët perëndimorë të sigurisë tani po e zhvendosin fokusin e tyre nga kundërterrorizmi në kundërzbulim sa më shpejt që të munden, nuk është vetëm Rusia ajo që është në mendjen e tyre. Si MI5 e Britanisë dhe CIA e Amerikës kanë lëshuar paralajmërime se, në fakt, nuk është Rusia, por Kina ajo që përbën kërcënimin më të madh afatgjatë për sigurinë e Evropës.

Nishanet amerikane të viteve 1980 janë të njohura në mesin e studiuesve të inteligjencës – disa madje janë bërë emra të njohur. Dhe ndërsa Evropa hyn në atë që mund të rezultojë të jetë “dekada e saj e spiunit”, këtyre emrave së shpejti mund t’u bashkohen edhe tradhtarët evropianë po aq famëkeq.

Politico.eu 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.