AKTUALITET

Situata me Covid-19/ Asnjë humbje jete dhe 14 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

17:41 - 28.03.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën me Covid-19 në vendin tonë.
MSH bën me dije se në 24 orët e fundit, nga 279 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 14 qytetarë.

Ndërkohë nuk raportohet për asnjë humbje jete.

Njoftimi i MSH:

28 Mars 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 279 testime, nga të cilët 14 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

7 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Shkodër, Fier, nga 1 qytetarë në Rrogozhinë, Devoll, Gramsh.

Janë 154 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 12 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,072 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 28 Mars 2023)

Raste të reja ditore 14Të shëruar në 24 orë 12

Të shtruar në spitale 8

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 279

Testime totale 2,047,887

Raste pozitive 333,828

Raste të shëruara 330,072

Raste Aktive 154

Humbje jete 3,602

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 132

Fier 7

Vlorë 4

Shkodër. 4

Berat. 3

Durrës. 3

Elbasan. 1

Korçë. 1


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.