AKTUALITET

Irlanda gjobit me 265 milionë euro Facebook-un për zbulimin e të dhënave të përdoruesve

19:31 - 28.11.22 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Autoriteti i mbrojtjes së të dhënave të Irlandës ka gjobitur kompaninë mëmë Facebook Meta me 265 milionë euro për dështimin në mbrojtjen e të dhënave personale të përdoruesve të saj.
Ai u shkaktua nga një shkelje e madhe e të dhënave e zbuluar në vitin 2021 , kur detajet e 533 milionë përdoruesve, duke përfshirë numrat e telefonit, emrat e përdoruesve të Facebook dhe datat e lindjes u qarkulluan në forume.

Ndër të tjera, siç raporton Politico , u zbuluan të dhënat e komisionerit të drejtësisë të BE-së Didier Reyders, kryeministrit të Luksemburgut Xavier Bethel dhe zyrtarëve të tjerë evropianë.

Autoriteti irlandez, në juridiksionin e të cilit është Meta, për shkak se ka selitë e kompanive evropiane në vend, thekson se Meta nuk ka respektuar dispozitat e rregullores evropiane. Arkitektura e sistemit të Metës është projektuar në mënyrë të tillë që të dhënat të rrjedhin, thotë autoriteti në arsyetimin e tij.

Përveç gjobës, Irlanda po kërkon gjithashtu që kompania të ndryshojë politikat brenda një periudhe të caktuar kohore.

Kompania thekson se janë bërë ndryshime teknike në mbrojtjen e të dhënave dhe se po shqyrton mundësinë e ankimimit në gjykatat irlandeze.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.