AKTUALITET

Bilanci i COVID-19 në vend, MSH: 7 raste të reja me koronavirus. Asnjë viktimë në 24 orët e fundit

17:57 - 05.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH nga 208 teste, 7 qytetarë kanë rezultuar pozitivë për COVID-19. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete në 24 orët e fundit.
Aktualisht në Spitalin Infektiv po merr trajtim 1 pacient, ndërsa janë shëruar 2 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,564 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 208 testime, nga të cilët 7 qytetarë ka rezultuar pozitivë me COVID19, në Bashkitë:

5 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Krujë, Vlorë.

Janë 117 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 2 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,564 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 5 Shkurt 2023)

Raste të reja ditore 7

Të shëruar në 24 orë 2

Të shtruar në spitale 1

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 208

Testime totale 2,032,554

Raste pozitive 333,277

Raste të shëruara 329,564

Raste Aktive 117

Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 98

Fier 8

Vlorë 3

Berat. 3

Durrës. 3

Elbasan. 2


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.