AKTUALITET

Irena Sendler, infermierja Polake që shpëtoi 2500 fëmijë nga nazistët

16:00 - 05.02.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Irena Sendler ishte një punonjëse sociale polake, infermiere dhe drejtoreshë e departamentit të fëmijëve të Zegota, Këshilli Polak për Ndihmën e Hebrenjve (një grup rezistence gjatë Luftës së Dytë Botërore ).
Ajo është një personalitet, jeta e të cilës është një histori magjepsëse – guximi dhe guximi i saj i jashtëzakonshëm shpëtoi jetën e shumë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

E lindur në Varshavë më 15 shkurt 1910, Irena Sendler (ose Irena Ksizanowski atëherë) ishte vajza e Janinës dhe Dr. Stanislaw Ksizanowski. Edhe pse e lindur në Varshavë, Irena u rrit në një fshat pranë qytetit të quajtur Otwock dhe ishte një fëmijë i vetëm.

Babai i saj (Dr. Stanislaw Krzyzanowski) vdiq nga tifoja, e cila u prek gjatë trajtimit të pacientëve, kur Irena ishte vetëm shtatë vjeç. Stanislav, ndonëse vdiq kur Irena ishte shumë e re, ndikoi thellë në vlerat që ajo ndoqi gjatë gjithë jetës së saj, duke pohuar se nëpërmjet babait të saj “më mësuan që nëse shihni dikë duke u mbytur, duhet të hidheni në ujë për ta shpëtuar”. ju kurseni, pavarësisht nëse dini të notoni apo jo”.

Pas vdekjes së Stanislav, shumë udhëheqës të komunitetit hebre ndihmuan në financimin e arsimit të Irenës, e cila studioi letërsinë polake në Universitetin e Varshavës.

Gjatë studimeve në universitet, Irena nuk u pajtua me sistemin geto, një formë e ndarjes zyrtare të vendeve studentore, e cila ishte krijuar tashmë në disa nga universitetet para luftës. Si reagim ndaj kësaj, ajo grisi fletëparaqitjen dhe për pasojë u ndëshkua me tre vjet përjashtim nga universiteti.

Kjo nuk ishte protesta e fundit e Irenës kundër diskriminimit hebre, por fillimi i karrierës së saj humanitare, duke luftuar për jetën e hebrenjve gjatë gjithë Holokaustit.

Veprimi i Irena Sendlerit gjatë luftës

Që nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, kur gjermanët pushtuan Varshavën, ajo filloi të ndihmonte hebrenjtë e qytetit, duke u siguruar atyre ushqim dhe ujë. Megjithatë, sapo getoja e Varshavës u ndërtua brenda qytetit, Irena humbi aksesin me ata që kishin nevojë për ndihmën e saj. Ajo filloi të planifikonte një mënyrë tjetër për të ndihmuar.

Sapo getoja e Varshavës u krijua në vitin 1940, Irena filloi të kontrabandonte fëmijët jetimë larg saj. Ajo përdori statusin e saj si punonjëse sociale, të kombinuara me dokumente të falsifikuara nga një oficer i sëmundjeve infektive të spitalit të Varshavës (i cili më vonë u bë anëtar i Zegota), për të fituar akses në geton e Varshavës dhe fëmijët jetimë që jetojnë në të.

Në vitin 1942 u themelua Këshilli polak për Ndihmën e Hebrenjve me Delegacionin e Qeverisë Polake dhe Irena u emërua shefe e departamentit të fëmijëve të tij. Gjatë mandatit të saj, Irena dhe ekipi i saj ndihmuan në shpëtimin e rreth 2,500 fëmijëve nga getoja e Varshavës. Kishte katër mënyra kryesore që grupi i Irenës i nxirrte fëmijët kontrabandë nga geto, të cilat ishin si më poshtë:

-Të kalonte fshehurazi nëpër një gjykatë të vjetër pranë getos.

-Nëpër kalime nëntokësore, si kanalizime.

-Fshehja e tyre në valixhe dhe më pas duke i rrotulluar rreth e qark.

-Nëpërmjet ambulancës- i fshehur nën barela ose duke u shtirur se ka ndonjë sëmundje.

Fëmijët e shpëtuar u dërguan në jetimore dhe institucione të ndryshme fetare që strehonin fëmijë jetimë. Irena i përdori njohjet e saj me këto vende për të trafikuar fëmijët me emra të rremë . Disa nga vendet kryesore ku këta fëmijë u kontrabanduan ishin jetimoret dhe institucionet fetare në Chotomov dhe Lublin.

Pse u burgos Irena?

Më 20 tetor 1943 Irena arrestohet dhe dërgohet në burg. Gjatë kohës së burgimit ajo u torturua për të nxjerrë informacione për anëtarët e tjerë të Zegotës, por Irena u dha hetuesve të dhëna të rreme. Më pas ajo u dënua me vdekje, por dënimi i saj nuk u zbatua kurrë, pasi anëtarët e Zegota korruptuan disa punonjës të burgut për ta lënë të arratisej.

Një ditë pas arratisjes së Irenës, nazistët njoftuan se ajo ishte ekzekutuar, duke përhapur lajmin e rremë në të gjithë Varshavën. Irena mbeti e fshehur për pjesën tjetër të luftës dhe pas përfundimit të saj, ajo bëri përpjekje për të ribashkuar fëmijët që kishte shpëtuar me prindërit e tyre. Fatkeqësisht, pothuajse të gjithë prindërit ishin vrarë gjatë Holokaustit.

Kur mbaroi lufta, Irena vazhdoi karrierën e saj si punonjëse sociale. Ajo mori çmime të shumta për guximin e saj të jashtëzakonshëm dhe gjithashtu u nderua me Urdhrin e Shqiponjës së Bardhë të Polonisë dhe u nominua për Çmimin Nobel për Paqen.

Irena jetoi në Varshavë deri në vdekjen e saj më 12 maj 2008. Në vitet e fundit të jetës për të kujdesej një grua e quajturElzbieta Fikovska . Elzbieta ishte një nga fëmijët (në atë kohë gjashtë muajshe) që Irena kishte ikur nga getoja e qytetit.

Irena ka komentuar veprimin e saj gjatë luftës, duke thënë se “Ne që shpëtuam fëmijët nuk jemi heronj. Më acaron vërtet ky term. Ende më rëndon shumë ndërgjegjja që bëra kaq pak. Mund të kisha bërë më shumë. Ky mendim do të më ndjekë deri në vdekje”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.