AKTUALITET

Rrahu partneren e tij 25-vjeçare, pasi doli për të pirë me shoqet, rrëfehet bashkëshorti: Jam shumë xheloz ajo kërkon që të…

17:29 - 18.09.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një 36-vjeçar i cili ka rrahur brutalisht partneren e tij 25-vjeçare, është dënuar me dy vjet burg, nga Gjykata Penale e Selanikut. Mendohet se shkak për këtë ngjarje është xhelozia e personit ndaj partneres së tij.
Ngjarja e paimagjinueshme ka ndodhur në orët e para të së shtunës, në lindje të Selanikut, ku vajza e re ka arritur t’i shpëtojë zemërimit të partnerit duke vrapuar në panik dhe zbathur për t’u larguar nga shtëpia ku jetonin së bashku vitin e fundit, citon Protothema.gr.

Sipas aktakuzës, burri, i cili ishte xheloz patologjik për partneren e tij, në orët e para të së shtunës ka pritur që vajza e re të kthehej pas daljes së natës, në shtëpinë ku jetonin së bashku vitin e fundit dhe më pas ai e sulmoi me egërsi. Siç përshkroi viktima, i pandehuri u vërsul drejt saj dhe e kapi nga qafa, duke e fiksuar në derën e përparme, ndërsa më pas e ka tërhequr nga flokët, e ka goditur fort dhe ka rënë në shtrat, ndërsa nuk është ndalur me kaq pasi e ka goditur me pranga në fytyrë.

25-vjeçarja arriti të merrte çelësat dhe çantën e makinës dhe vrapoi drejt makinës së saj për të shpëtuar, por nuk mundi të merrte celularin e saj për të thirrur për ndihmë. Si rrjedhojë ajo vrapoi këmbëzbathur dhe kërkoi ndihmë nga kalimtarët derisa arriti të kontaktojë motrën e saj e cila i ka shkuar për ndihmë.

Me lot në sy, vajza e re shpjegoi në gjykatë se partneri i saj ishte xheloz patologjikisht gjatë gjithë marrëdhënies së tyre, duke shkaktuar shpesh tension, por ishte hera e parë që ai ushtronte dhunë ndaj saj.

“Kur inatosej, shkelmonte dyert, godiste dollapët, shante dhe më thërriste me fjalë ofenduese. Nuk më linte të dilja me miqtë e mi, përpiqesha çdo herë ta qetësoja. Kur nuk ishte xheloz ishim mire me tha qe me donte, ne ditëlindjen e tij ishim ne makine dhe teksa isha duke vozitur ai filloi të godiste me grusht ne ekranin e makinës dhe po më shante në mënyrë të turpshme duke më thënë se po dilja me burra të tjerë. Pas gjysmë ore më kërkoi falje. Në mbrëmje që biseduam, i thashë se e kuptoj që nuk e menaxhon dot zemërimin dhe duhet të shkojmë te një specialist. Ai nuk pranoi, më tha se është mirë dhe se isha unë ajo që po i shkaktoja këtë inat”, dëshmoi viktima, duke folur për një nga dhjetëra ngjarjet.

“Për pak më vrau”

Motra e 25-vjeçares dëshmoi në gjykatë se 36-vjeçari ishte gjithmonë xheloz dhe i paqëndrueshëm si personazh, inatosej shumë lehtë dhe thyente nga nervat sende të ndryshme.

“Në mëngjes më telefonoi nga një numër i panjohur, ishte ora 03.45. Më tha “hajde më merr, jam zbathur afër shtëpisë, për pak më vrau. Mora një palë pantofla me vete dhe vrapova, ai u largua, ajo ishte në ‘shok’. Ai donte që ajo të dilte me miqtë e saj dhe t’i krijonte skenën. Filloi ta shante sapo ajo u kthye dhe ishte në rrugë. Ai e thirri kur*e. Ai e kapi nga qafa, e lidhi në derë, e goditi me shkelma dhe i hoqi këpucët. Ajo po mundohej ta qetësonte. Ajo mori çantën dhe çelësat, po përpiqej të largohej. Ai hipi në makinë, e goditi dhe i mori këpucët që ajo të mos mund të largohej. Ajo vrapoi këmbëzbathur dhe gjeti njerëz për ndihmë”, dëshmoi motra e viktimës për atë natë

“Më fal, e dua”

Në deklaratën e tij i pandehuri ka kërkuar falje dhe ka theksuar se e dashuron 25-vjeçaren. “Me vjen keq për çdo sekondë të asaj nate. Më vjen keq për partneren, familjen dhe miqtë e saj. Ajo nuk më nderon fare, kam gabuar”, tha ai.

“Ajo më akuzoi se isha xheloz, se sillesha si një 15-vjeçar. Më tha që nuk do të dilte atë natë. Pas pak dola për një pije dhe miqtë e saj ishin në lokal. Edhe partnerja ime erdhi. Nuk e pashë, nuk folëm dhe pastaj pas pak ajo u largua. Kur erdha në shtëpi ajo nuk ishte aty. Ishte hera e parë që isha xheloz, ankesa e vetme ishte se para se të kthehej unë u çmenda dhe vazhdova ta thërrisja, duke i thënë se ku është, çfarë po bën, me kë është. Kur erdhi në shtëpi donte të më përqafonte, të buzëqeshte dhe të na gjente. E kapa në qafë, pastaj kokën, e godita me shuplakë. Ajo më tha që nuk është mirë dhe vrapova për t’i marrë ujë. Ajo gënjeu për të ikur. Zbrita këmbëzbathur dhe po e kërkoja, mendova se ishte fshehur diku. Mendova se do të kthehej për t’u ndarë”, tha ai në kërkim të faljes.

Çfarë tha avokatja mbrojtës për akuzën, z. Penny Markopoulou,

“Abuzimi në një marrëdhënie nuk fillon kurrë me dhunë fizike. Gjithmonë ka pasur incidente të dhunës psikologjike dhe verbale. Shumë abuzues shajnë, bërtasin dhe godasin objekte dhe sende, trokasin në dyer dhe dollapë, hedhin sende të tilla si gota ose tavëll në mur.

Më pas minimizojnë rëndësinë e këtyre shpërthimeve të zemërimit. Ata pretendojnë se zemërimi i tyre është shkaktuar nga vetë viktima dhe refuzojnë të marrin përgjegjësi. Ata thonë se nuk është gjë e madhe, se ata janë thjesht nervozë, dhe më pas projektojnë dashurinë e tyre të supozuar për viktimën për t’i manipuluar ata. Ata kërkojnë falje, por nuk ndryshojnë sjelljen e tyre ose nuk bëjnë asgjë për të korrigjuar. Ky model sjelljeje është një tregues i qartë se dhuna fizike do të pasojë. Sado e mirë të duket marrëdhënia në raste të tjera, është vetëm çështje kohe që një partner që ka shpërthime të tilla zemërimi të bëhet fizikisht i dhunshëm. Fatkeqësisht, përfshirja emocionale, manipulimi nga autorët dhe normalizimi social i fenomenit, i pengon shumë viktima të kuptojnë në kohë situatën dhe ta raportojnë menjëherë tek autoritetet, derisa të jetë tepër vonë.

Avokatja mbrojtëse e vajzës, Penny Markopoulou

Në këtë rast, denoncuesja ka treguar guxim të madh dhe ka denoncuar menjëherë dhunën fizike, pavarësisht moshës së re dhe tronditjes që ka pësuar, e cila do të marrë kohë për ta kaluar. Ajo bëri gjënë e duhur, për veten dhe sigurinë e saj, por edhe për këdo që ka qenë në një pozicion të ngjashëm. Gjykata e ka shfajësuar atë, duke vendosur fajësinë e të pandehurit pa asnjë rrethanë lehtësuese. Një fitore kundër çdo rasti abuzimi është një fitore për të gjithë të mbijetuarit”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.