AKTUALITET

Çfarë zbuloi media angleze! I ashtuquajturi ‘Mbreti shqiptar i TikTok’, Aleks Visha, pretendon se është drejtuesi i një perandorie droge në Britani!

14:22 - 15.04.24 GSH-al
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

I ashtuquajturi ‘Mbreti shqiptar i TikTok’, Aleks Visha, pretendon se është drejtuesi i një perandore droge në Mbretërinë e Bashkuar.
Në videot Live në Instagram e TikTok, Aleksi Visha shihet teksa u mburret për numrin e fermave të kanabisit që ai ka në Britani të famshmëve të tjerë në internet nga kombi ballkanik, shkruan media britanike.

“Unë prodhoj 1200, 1500 ose 2300 bimë çdo dy muaj”, mburret ai me një ndjekës në rrjetet sociale.

Në video të tjera, Aleks Visha thërret vëllain e tij, Dor, për të festuar korrjen e bimëve të kanabisit që dyshohet se ka kultivuar në Britani.

Përveç mburrjes për perandorinë e tij të drogës, Express zbuloi video ku Aleks bën një turne virtual në një fermë kanabisi në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin 2022, Daily Mail publikoi foto nga një video Live në Instagram ku shqiptari dyshohet se fliste nga një telefon celular kontrabandë në burgun Wandsworth, ku media britanike pretendonte se ai u tha ndjekësve se “urren Britaninë dhe policinë e saj”.

Express zbuloi se, pavarësisht mburrjes në internet për zotërimin e fermave të shumta të kanabisit, Aleks ka qenë në gjendje të vazhdojë të udhëtojë në Britani, duke i dokumentuar paturpësisht këto udhëtime në mediat sociale. Në fillim të këtij muaji ai ndau imazhe nga Leicester, Londër dhe Aeroporti Luton.

Instagram dhe TikTok refuzuan të komentojnë veprimet e Aleks Vishës dhe nuk kanë ndërmarrë asnjë veprim të dukshëm ndaj llogarive të tij që kur Express i ka kontaktuar.

Agjencia Kombëtare e Krimit u shpreh se “ndjek dhe pengon grupet e krimit të organizuar që paraqesin rrezikun më të madh për sigurinë dhe ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar”.

“Ne punojmë me partnerë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën, përfshirë Shqipërinë, për të kuptuar kërcënimin, për të identifikuar të dyshuarit dhe rrjetet më të dëmshme dhe në fund të fundit për të mbrojtur publikun e Mbretërisë së Bashkuar nga krimi i rëndë dhe i organizuar”, shtoi një zëdhënës.

Home Office nuk komentoi në mënyrë specifike për vëllezërit Visha, por tha në një deklaratë të përgjithshme: “Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar dhe shqiptare kanë një partneritet të ngushtë pune dhe ne shfrytëzojmë çdo mundësi për të kapur kriminelët dhe për të përshpejtuar largimin e atyre që nuk kanë të drejtë ligjore. për të qenë në MB.”


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.