BOTA

FOTO/ Super-teleskopi i NASA-s sjell pamjet e “Shtyllave të Krijimit”, që ndodhen 7,000 vite dritë larg nga Toka

21:39 - 28.10.22 K.K
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA -s (JWST) ka shkrepur një imazh të “frikshëm” të atyre që cilësohen si Shtyllat e Krijimit.
Bëhet fjalë për kolona me “pluhur” që arrijnë në thellësi deri në 7000 vjet dritë nga Toka.

Imazhi është marrë në dritën e mesme infra të kuqe, duke treguar një pamje të re të një peizazhi të njohur kozmik, që bllokon dritën e ndritshme të yjeve për të kapur vetëm pluhurin që rrjedh dhe ogurzi.

Kjo është hera e parë që bota ka dëshmuar se sa të dendura janë disa zona pluhuri në Shtyllat e Krijimit, të cilat u formuan më shumë se pesë milionë vjet më parë, të cilat zakonisht shiheshin të rrethuara nga yje të ndezur.

Edhe pse yjet vezullues nuk janë të pranishëm në imazh, skajet e ndezura të manteleve të pluhurit përfaqësojnë yje të rinj që sapo kanë filluar të formohen.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.